Starokatolíci požehnali v Českém Těšíně novou kapli

Tuto sobotu 10. 12. požehnal starokatolický biskup Pavel Benedikt Stránský v Českém Těšíně novou kapli, zasvěcenou bratru Rogerovi z Taizé. Starokatolická církev tak ve městě získává vlastní bohoslužebný prostor.

SOUVISEJÍCÍNejvyšší orgán Starokatolické církve schválil svěcení žen a žehnání partnerství

„Kapli na Ostravské ulici si s podporou synodní rady vybudovali těšínští farníci v nebytovém prostoru činžovního domu. Je to velmi povedená adaptace, do které se v maximální míře zapojili naši zdejší věřící, kterým za to patří velký dík, stejně jako oběma duchovním Cezary A. Miziovi a Kamilu F. Kozelskému. Prostor lze také rychle upravit z prostoru liturgického na společenský a využít ho k farním setkáním nebo k pohoštění po bohoslužbě. Věřím, že bude nová kaple opravdovým komunitním centrem pro naše zdejší společenství,“ uvedl po obřadu žehnání kaple biskup.

Během slavnostní bohoslužby v sobotu 10. 12., které se účastnili i zástupci okolních starokatolických obcí a další hosté, biskup prostory kaple vykropil svěcenou vodou a nový oltářní stůl pomazal posvátným olejem – křižmem – a zapálil na něm kadidlo. Tímto symbolickým liturgickým aktem byl oltář i celá kaple předána k bohoslužebnému užívání a k slavení eucharistie.

Starokatolická farnost v Českém Těšíně vznikla v roce 2006 nejprve jako diaspora, která byla později povýšena na samostatnou farnost. Od roku 2019 patří pod farnost v Českém Těšíně i diaspora v Ostravě. Získáním vlastních prostor k bohoslužbám a setkávání dokončila těšínská farnost jednu část svého rozvoje a budování. „Hodně radosti a díky za dobré dílo,“ popřál při této příležitosti těšínským farníkům biskup Pavel Benedikt Stránský.

Kaple nese zasvěcení bratru Rogerovi z Taizé, zakladateli a mnohaletému představenému ekumenické komunity ve francouzském Burgundsku. Starokatolická církev nemá vlastní proces kanonizace, ale připomíná i liturgické památky velkých osob víry, které netituluje jako svaté, ale které pro ni představují vzory křesťanského života. Mezi ně patří právě i bratr Roger, který byl zakladatelem velkého křesťanského hnutí, které je populární zejména mezi mladými lidmi. Bratr Roger z Taizé byl v roce 2005 při večerní modlitbě v komunitě Taizé napaden a pobodán duševně narušenou osobou a svým zraněním podlehl. Starokatolická církev si ho proto připomíná nejen jako velkého průkopníka praktického ekumenického hnutí, ale i jako mučedníka.

Autor: Tisková zpráva Datum: 12. prosince 2022 Foto: TZ Starokatolická církev v ČR

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář