Starověký byzantský kostel objevený nedaleko Jericha, biblického města dobytého Jozuem

V oblasti Jericha na Západním břehu Jordánu, biblického města, které podle starozákonního vyprávění dobyl Jozue s Izraelci, byl objeven velký byzantský kostel ze 6. století.

Podle deníku The Times of Israel archeologický úřad, který dohlíží na historické památky v Judeji a Samaří, ve středu oznámil, že kostel byl nalezen v historickém městě nacházejícím se na Západním břehu Jordánu.

SOUVISEJÍCÍArcheologové objevili první známé vyobrazení biblických hrdinek Jael a Debory 

List uvedl, že kostel má rozlohu 250 metrů čtverečních, což by z něj činilo jednu z největších křesťanských modliteben té doby. Podle civilní správy se kostel používal ještě v raně muslimském období a jeho mozaikové podlahy nevykazovaly „žádné známky poškození destruktivním obrazoborectvím“, přestože islám zakazuje vystavování ikon a obrazů na veřejných místech.

Hlavní část kostela, vyčleněná věřícím, je údajně téměř kompletně zachována a je pokryta mozaikou s vyobrazením vinných pletenců a postav zvířat.

Podle Christian Post úřady uvedly, že kostel byl postaven z materiálů, které nejsou pro tuto oblast běžné, včetně mramoru a černého asfaltového kamene.

Oblast, kde se kostel nacházel, zasáhlo v roce 749 n. l. velké zemětřesení, které zničilo mnohé budovy, píše se ve zprávě. Kostel byl pravděpodobně opuštěn ještě před zemětřesením, uvedly úřady.

Ruiny kostela budou spolu s mozaikami vystaveny v Muzeu Dobrého Samaritána, které se nachází na Západním břehu Jordánu.

Jericho bylo v historii důležitým náboženským místem pro křesťany, židy i muslimy a je považováno za jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit na Blízkém východě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 25. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář