Státní svátek připomene odkaz Husa, upálen byl před 603 lety

Praha – Na řadě míst Česka si dnes lidé připomenou odkaz církevního reformátora Jana Husa, který byl pro své názory před 603 lety upálen v německé Kostnici. Vzpomínat se na něj bude například při bohoslužbách v Praze či v jeho rodišti Husinci. Připomínka Husa následuje po oslavách sv. Cyrila a Metoděje, které stejně jako dnešní státní svátek upozorňují na významné kořeny českého národa.

Tradiční bohoslužba k uctění Husovy památky se uskuteční v pražské Betlémské kapli, kde kázal. Bohoslužbu od 15:00 povede patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta a zúčastní se jí i předseda Senátu Milan Štěch.

Každoročně se Hus oslavuje také v Husinci, který se považuje za místo jeho narození. Letos trvají Husovy slavnosti od čtvrtka, kdy se uskutečnila pietní vzpomínka na Husa a četly se jeho dopisy z Kostnice. Dnes mohou lidé navštívit bohoslužbu a divadelní a hudební představení. Závěr oslav bude opět patřit koncertu Jihočeské filharmonii.

Husa připomenou i dobové slavnosti na hradě Točník, kde v programu s názvem Ve znamení kalicha – za dob husitských mohou návštěvníci vidět například jeho kázání. V hradní kapli se před polednem uskuteční bohoslužba Církve československé husitské.

Reformní kněz a též tvůrce spisovné češtiny Jan Hus vystudoval v letech 1390 až 1404 svobodná umění a teologii na Univerzitě Karlově. Kritizoval církev za odvrácení se od jejích prvotních ideálů a odmítal její institucionalizaci, současně kritizoval kněží žijící v hříchu či kupčení s odpustky. Církev jej za to označila za kacíře, Hus své názory ale odmítl odvolat, proto byl rozhodnutím církevního koncilu v Kostnici 6. července 1415 upálen. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní husitské revoluci.

Hus je podle dnešních historiků příkladem zásadovosti, statečnosti, svobody svědomí a ochoty držet se pravdy. Předběhl v mnoha směrech zásady budoucích protestantských reformací.

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons : Vaclav Brozik – Hus

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář