Stavba repliky dřevěného kostela v Třinci-Gutech začne 26. května

Třinec-Guty – Stavba repliky historického dřevěného kostela v Třinci-Gutech, který shořel v létě 2017, začne 26. května. Stavební technici budou nejdříve opravovat či nově budovat základy. ČTK to řekl vedoucí stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství Václav Kotásek.

„Začneme obnovou poškozených základů. Zčásti je budeme budovat nově,“ řekl Kotásek. Základy jsou to jediné, co z historické stavby zbylo. Počátkem června by se měly podle Kotáska začít převážet dřevěné konstrukce. Tesařská firma stavbu z připraveného dřeva už od loňského roku skládala v Hošťálkové na Valašsku.

„Odhaduji, že práce s dřevěnými konstrukcemi začnou v červnu a potrvají do podzimu. Pak by se se mělo pokračovat úpravou interiéru,“ řekl Kotásek ČTK už dříve. Kdy bude stavba dokončena, Kotásek přesně odhadovat nechce. Dodal, že první bohoslužba by se v novém kostele měla uskutečnit v příštím roce.

Práce na stavbě mají zpoždění. Původně měly začít v roce 2018, oddálila je ale jednání s památkáři. Loňské termíny se nestihly vinou sporu biskupství s hasiči, kteří až na třetí pokus schválili protipožární zabezpečení objektu.

Kostel ze 16. století shořel v noci na 2. srpna 2017. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajský soud v Ostravě poslal za zapálení vzácného kostela tři osmnáctileté mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka do vězení na 3,5 roku, osm a devět let. Nejvyšší trest dostal mladík, který akci vymyslel. Nejnižší trest soud uložil chlapci, který budovu zapálil, protože v době činu ještě nebyl plnoletý. Osmiletý trest dostal řidič, který všechny na místo přivezl.

Náklady na stavbu repliky budou 27 milionů korun. Biskupství zatím investovalo zhruba devět milionů, především za likvidaci spáleniště, pořízení a úpravu dřeva, kamene nebo pořízení dokumentace. Náklady pokryje hlavně pojistné za zničený kostel a peníze z veřejné sbírky města Třinec. Dřevo pro výrobu šindele darovalo Biskupství ostravsko-opavské, Statuární město Ostrava poskytlo 300.000 korun na výrobu zvonů, krajský úřad dal 200.000 korun na likvidaci trosek.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 22. května 2020  Foto: Wikimedia Commons – Guty, dřevěný kostel z 16. století

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Martin Hambálek

    Jezdívali jsme obdivovat původní originální stavku nádherného kostelíka, loni jsme navštívili jen smutné prázdné místo. Historická hodnota se už, žel, nevrátí.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář