Stavba repliky kostela v Gutech pokračuje instalací rozvodů

Třinec-Guty – Stavba repliky dřevěného kostela v třinecké části Guty pokračuje v těchto dnech instalací elektrických rozvodů a zabezpečovací technologie. Epidemie koronaviru by práce neměla narušit, stále tak platí květnový termín pro dokončení stavby. ČTK to dnes řekl vedoucí stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství Václav Kotásek. Památkově chráněný dřevěný kostel shořel v létě 2017. Úmyslně jej zapálila trojice mladíků.

Během léta skončily práce na samotné dřevěné konstrukci. Na podzim se stavebníci přesunuli do interiéru. „Už jsou hotové hrubé podlahy. Nyní se provádějí instalace elektrických rozvodů, zabezpečovacího systému či ozvučení,“ uvedl Kotásek. Dodal, že zatím ni nenasvědčuje tomu, že by se proce měly vinou epidemie prodlužovat. 

Kostel by měl být dokončen do května příštího roku, první bohoslužba by se tam měla konat 23. května. Na tento termín je naplánované i vysvěcení kostela. Hrubá stavba kostela vyjde na 20 milionů korun, dalších šest až sedm milionů bude stát vybavení a technické zajištění.

Kostel ze 16. století shořel v noci na 2. srpna 2017. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajský soud v Ostravě poslal za zapálení kostela tři mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka na 3,5 roku, osm a devět let do vězení. Nejvyšší trest dostal mladík, který akci vymyslel. Nejnižší trest soud uložil chlapci, který budovu zapálil, v době činu ale nebyl plnoletý. Osmiletý trest dostal řidič, který je na místo přivezl.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. listopadu 2020 Foto: Wikimedia Commons – kostel v Gutech

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář