Stonožkovým dětem byla věnována slavnostní mše kardinála Duky

Praha – Stovky dětí, ale i dospělých v pátek zaplnilo katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Uskutečnila se zde totiž již devátá slavnostní mše svatá věnovaná hnutí Na vlastních nohou Stonožka, se kterým spolupracuje také Armáda ČR. Prostřednictvím hnutí pomáhají děti jiným dětem, a to včetně míst v zahraničí, kde působí česká armáda.

Mši celebroval kardinál Dominik Duka spolu s vojenskými kaplany a dalšími duchovními. „Modlíme se za naše vojáky, kteří jsou na zahraničních misích. Ať se v pořádku a ve zdraví vrátí domů,“ proneslo během mše jedno ze stonožkových dětí.

Akce se zúčastnili kromě náčelníka Generálního štábu Armády ČR armádního generála Aleše Opaty také další funkcionáři a příslušníci armády a také bývalí generálové.

Spolupráce s armádou začala v roce 2000

Prezidentka Hnutí na vlastních nohou Stonožka Běla Gran Jensen poděkovala za podporu dětem i školákům. Zároveň zavedla novou tradici – udělila ocenění nesoucí jméno zakladatelky.

„Je to téměř dvacet let, když jsme začali spolupracovat s armádou. V roce 2000 jsme společně předali sanitní vozy během mise v bývalé Jugoslávii, jeden z místních obyvatel se mi rozplakal v náručí,“ vzpomínala paní Jensen a pokračovala: „Chtěla bych za tento silný zážitek poděkovat a zároveň ocenit generálmajora Josefa Šíbu.“

Právě generál Šíba, tehdy jako náčelník sekce bojové přípravy Generálního štábu AČR, spolupráci se Stonožkou zahájil a zůstal ji věren i poté, co odešel do zálohy.

Mezinárodní hnutí Stonožka sdružuje mateřské, základní a střední školy, které prodejem výrobků svých žáků získávají finanční prostředky. Za ty se pořizují potřebné věci pro jejich vrstevníky v krizových oblastech, kde působí čeští vojáci. Děti tak na dálku pomáhají neznámým kamarádům, kteří nemají to štěstí žít a učit se v míru. V hnutí dnes pracují tisíce dětí a stovky učitelů v českých školách.

 

Tisková zpráva  Datum: 9 prosince 2019  Foto: Ministerstvo obrany ČR

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář