Křesťan dnes

Stoupenec krajní pravice v Nizozemsku roztrhal korán před tureckou ambasádou

Haag – Stoupenec krajní pravice v pátek během demonstrace před budovou tureckého velvyslanectví v Haagu roztrhal jeden výtisk koránu, svaté knihy muslimů. Jeho akt vyvolal hněv odpůrců demonstrace. Nizozemské úřady akci již dříve odsoudily, ale uvedly, že nemají právní prostředky k jejímu zákazu, napsala dnes agentura AFP.

Šéf nizozemské odnože německého protiislámského hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) Edwin Wagensveld na demonstraci dorazil v tričku s nápisem „Islám není lepší než nacismus“. Výtisk koránu nejprve hodil na zem a šlapal po něm a pak ho roztrhal.

SOUVISEJÍCÍDánsko kvůli pálení koránu z bezpečnostních důvodů zpřísní ochranu hranic

Policie zabránila odpůrcům demonstrace v přístupu před velvyslanectví, aby se obě skupiny nestřetly. Ti, kteří s Wagensveldovým činem nesouhlasili, po něm házeli kameny přes vodní kanál. Když představitel krajní pravice odcházel, jeho odpůrci volali „Aláhu Akbar“ (arabsky „Bůh je veliký“) a snažili se ho dohonit. Zabránili jim v tom policisté se štíty a obušky.

Nizozemská ministryně spravedlnosti kurdského původu Dilan Yezilgözová označila ničení knih obecně za „poměrně primitivní a patetický čin“. Dodala však, že nizozemské zákony to nezakazují.

V posledním týdnech se množí případy pálení či trhání koránu ve Švédsku a také v Dánsku, což pobouřilo mnohé muslimy. Tyto akty zhoršily vztahy mezi skandinávskými a muslimskými zeměmi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. srpna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version