Stovky lidí se naposledy přišly rozloučit se srbským patriarchou

Bělehrad – Stovky lidí se v neděli v Bělehradě přišly naposledy rozloučit se zesnulým srbským patriarchou Irinejem, který v pátek zemřel na komplikace spojené s onemocněním covid-19. Kvůli epidemii koronaviru byla do chrámu svatého Sávy vpuštěna jen Irinejova rodina, duchovní a církevní a političtí hodnostáři, včetně prezidenta Aleksandera Vučiče. Informovala o tom agentura Reuters.

Stovky truchlících Srbů obřad sledovaly na velkých obrazovkách umístěných před chrámem. Většina duchovních podílejících se na smutečním obřadě v chrámu neměla roušky, stejně jako hrstka sledujících venku. Většina věřících však měla nos a ústa zakrytá a snažila se si od ostatních udržovat bezpečnou vzdálenost.

Koronavirová infekce se u 90letého Irineje prokázala 4. listopadu; prezident Vučić tento pátek oznámil, že patriarcha zemřel. O den dříve hlava státu uvedla, že je Irinejův stav vážný a že je připojen na plicní ventilátor.

Podle srbských médií se Irinej mohl koronavirem nakazit na pohřbu vlivného metropolity srbské pravoslavné církve v Černé Hoře Amfilohijeho, který zemřel koncem října na oboustranný zápal plic způsobený koronavirem. Truchlící včetně vysokých politických představitelů při obřadu nenosili roušky, nedodržovali stanovené rozestupy a mnoho z nich v souladu s církevními obyčeji políbilo metropolitovo tělo ležící v rakvi.

Srbsko, které má zhruba 7,2 milionu obyvatel, se potýká s mimořádně silnou druhou vlnou epidemie. V pátek úřady oznámily přes 6000 nových infekcí. Celkově se tam koronavirus prokázal u více než 110.000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. listopadu 2020 Foto:

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář