Stovky poutníků se chystají do Říma na národní pouť

Praha – Stovky českých poutníků se chystají v listopadu do Vatikánu na národní pouť. Připomene 30 let od chvíle, kdy jen pět dní před začátkem sametové revoluce svatořečil papež Jan Pavel II. v Římě Anežku Českou. Pouť se skuteční 11. až 13. listopadu, následovat ji bude bohoslužba v pražské svatovítské katedrále v sobotu 16. listopadu.

Poutníky čeká generální audience u papeže Františka, kterému chtějí předat sochu sv. Anežky. Podle mluvčí České biskupské konference Moniky Klimentové se do Říma chystá přibližně 2200 poutníků.

Svatořečení české přemyslovské princezny, řeholnice a významné osobnosti společenského života se v roce 1989 zúčastnilo 10.000 věřících z Československa a krajanů žijících v exilu. Letos budou věřící do Říma znovu společně putovat, aby poděkovali za dar svobody a prosili za duchovní obrodu země i s přímluvou sv. Anežky České.

Papeži Františkovi chtějí předat sochu světice doplněnou stuhami s otisky prstů všech lidí, kteří na dar přispěli. První den pouti uvede modlitba českých a moravských biskupů k českým národním patronům v bazilice sv. Klimenta nad hrobem sv. Cyrila. Slavnostní zahájení národní pouti v Římě se odehraje v 15:00 v bazilice Santa Maria Maggiore a v podvečer se uskuteční koncert České nebe v bazilice sv. Jana v Lateránu. Zahraje í Hudba Hradní stráže a Policie ČR a vystoupí několik pěveckých sborů.

V úterý 12. listopadu se uskuteční hlavní bohoslužba národní pouti v bazilice sv. Petra ve Vatikánu. Po ní bude následovat modlitba za vlast u oltáře sv. Václava a soukromá modlitba v katakombách baziliky sv. Petra u sochy sv. Anežky České, u hrobu sv. Petra i na místě odpočinku kardinála Josefa Berana. Poslední den pouti je v plánu generální audience u papeže Františka, organizátoři pouti vybízej její účastníky, aby si vzali národní vlajky, stavovské uniformy či regionální kroje. Lidé by si také měli před poutí vyřídit průkaz poutníka.

Kardinál Dominik Duka zve věřící k oslavě 30. výročí kanonizace sv. Anežky a listopadových dnů 1989 také do katedrály sv. Víta na 16. listopadu. Mši bude od 10:00 sloužit Stanisław kardinál Dziwisz, emeritní krakovský arcibiskup a dlouholetý osobní sekretář svatého papeže Jana Pavla II. Za svobodu se bude děkovat také při mši 17. listopadu v 10:00 v katedrále sv. Víta, kdy hlavním celebrantem bude biskup Václav Malý. Po skončení následuje průvod na Národní třídu.

Svatá Anežka je nejen symbolem české státnosti, ale také odpovědnosti státu vůči nemocným, starým, sociálně slabým a vyloučeným, a v neposlední řadě symbolem milosrdenství. Její svatořečení bylo spojeno s převratnými změnami konce roku 1989. Během svatořečení v Římě připomněl kněz Tomáš Halík dávnou pověst, která říkala, že „až bude svatá Anežka svatořečena, bude v Čechách konečně dobře“. Pomoc sv. Anežky krátce před svou smrtí připomněl také prezident Václav Havel, který napsal: „Milá Anežko, děkujeme Ti za ochrannou ruku, kterou jsi nad námi držela. Prosím, měj ruku i nadále připravenou, třeba ji ještě budeme potřebovat.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 3. listopadu 2019  Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář