Strahovský klášter vystavuje arménské rukopisy

Praha – Bohatě iluminované arménské rukopisy budou ode dneška vystaveny ve Strahovském klášteře v Praze. Lidé si při té příležitosti budou moci prohlédnout také zdobený Teologický sál Strahovské knihovny s barokní výzdobou. Výstava potrvá do 6. listopadu a bude přístupná zdarma.

Výstavu Z pokladu nejstarších křesťanů: spiritualita, umění a hudba středověké Arménie připravilo velvyslanectví Arménské republiky a Královská kanonie premonstrátů na Strahově. Návštěvníci uvidí zdobené rukopisy z největšího světového archivu arménských rukopisů, z kláštera Mechitaristů ve Vídni a ze soukromých sbírek ve Francie, na Kypru a v České republice. Mnohé z nich budou veřejně vystaveny poprvé v historii. Výstava představuje svět arménských liturgických pokladů, které kombinují poezii, ilustrace a hudbu.

Kurátorem výstavy je dirigent, muzikolog a arcijáhen Haig Utidjian, který 29. října v Teologickém sálu promluví o exponátech a přednese zpívané ukázky arménské církevní hudby. Další doprovodnou akcí výstavy je přednáška armenologa Thea van Linta z Oxfordské univerzity dne 12. října. Výstava je věnována 100. výročí založení první Arménské republiky a Československa.

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons, ilustrační 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář