Střelec od francouzské mešity se chtěl mstít za požár Notre-Dame

Paříž – Čtyřiaosmdesátiletý muž, který v pondělí před mešitou v Bayonne na jihozápadě Francie střelbou zranil dva lidi, se chtěl pomstít za letošní požár pařížské katedrály Notre-Dame. Uvedl to v úterý bayonnský státní zástupce Marc Mariée. Muž je přesvědčen, že požár mají na svědomí muslimové. Vyšetří ho psychiatr, protože existují pochybnosti o jeho duševním zdraví, dodal Mariée.

Místní státní zastupitelství je v kontaktu s protiteroristickou prokuraturou, která má rozhodnout, zda případ převezme.

Bývalý voják a ve volných chvílích sochař Claude Sinké v pondělí střílel před mešitou a těžce zranil dva muže ve věku 74 a 78 let, kteří ho překvapili při pokusu založit požár u vchodu do mešity. První oběť podle vyšetřovatelů seděla před mešitou na židli, druhá ve svém voze. Policie pachatele zadržela krátce nato v jeho domě. K pokusu o založení požáru se Sinké přiznal, odmítá ale, že chtěl někoho zabít.

Střelec se v minulosti politicky angažoval u krajní pravice a ve svém regionu vzbuzoval pozornost rasistickými projevy. V roce 2015 kandidoval v regionálních volbách za krajně pravicovou Národní frontu (FN), ale podle europoslance za následnické Národní sdružení (RN) Jordana Bardelly byl ještě v témže roce ze strany vyloučen.

Světoznámou pařížskou katedrálu Notre-Dame v polovině dubna těžce poničily plameny. Příčina požáru je sice nejasná, ale vyšetřovatelé už vyloučili možnost trestného činu. Požár podle nich pravděpodobně vznikl buď v důsledku závady v elektroinstalaci, nebo od nedostatečně zamáčknutého nedopalku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 31. října 2019  Foto: Pixabay – ilustrační – Notre Dame

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář