Studénka slaví výročí kardinála Tomáška, vystaví jeho osobní věci

Studénka – Brýle kardinála Františka Tomáška, jeho modlitební knížky, křížek, kardinálské oblečení a další osobní věci budou k vidění na výstavě To byl František kardinál Tomášek, která ve středu začne na zámku ve Studénce na Novojičínsku. Výstava bude součástí oslav výročí kardinála, který se ve Studénce narodil před 120 lety. ČTK to za organizaci SAK (Sport a kultura) Studénka řekl Marek Hýža.

Jde podle něj o unikátní projekt, cenné relikvie Studénce půjčilo pražské arcibiskupství. Lidé si budou moci výstavu prohlédnout od 2. května do 30. října, bude přístupná zdarma v době provozu zámku.

„Součástí programu oslav bude 1. května od 14:00 v kostele svatého Bartoloměje ve Studénce slavnostní mše svatá,“ uvedla ředitelka SAK Hana Maiwaelderová. Mši bude celebrovat kardinál Dominik Duka. Už v úterý v 17:00 se na zámku ve Studénce uskuteční přednáška Jitky Jonové z Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci na téma Osobnost a odkaz Františka kardinála Tomáška.

K oslavám výročí narození kardinála Tomáška patří také přejmenování Základní školy T. G. Masaryka na Základní školu Františka kardinála Tomáška Studénka. „Je nám velkou ctí, že jsme obdrželi listinu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy potvrzující udělení čestného názvu, který škola od 1. září 2019 ponese,“ oznámil na internetových stránkách školy její ředitel Milan Stiller.

František Tomášek se narodil ve Studénce 30. června 1899. Vystudoval Arcibiskupský seminář v Olomouci a v červenci 1922 byl vysvěcen na kněze římskokatolické církve. Působil jako učitel náboženství a přednášel na olomoucké teologické fakultě, jejímž se stal řádným profesorem. V roce 1949 byl vysvěcen na biskupa bez souhlasu tehdejších státních úřadů. Bezprostředně poté byl internován a poslán na nucené práce. Teprve v roce 1954 se mohl vrátit ke kněžskému povolání. Léta byl jediným veřejně působícím biskupem v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. V červnu 1977 papež Pavel VI. jmenoval Františka Tomáška kardinálem a v prosinci téhož roku arcibiskupem pražským a primasem českým.

Již za svého života stal legendou, především pro své postoje a vytrvalé vystupování na obranu důstojnosti člověka a svobody země. Byl jedním z význačných představitelů protikomunistického odboje a mravní autoritou přesahující katolické společenství. Zemřel ve věku 93 let 4. srpna 1992.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – kardinál Tomášek

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář