Studie ukázala, že evangelikálové patří mezi nejhlasitější zastánce zákazu potratů 

Po zrušení rozsudku Roeová versus Wade podporují bílí evangelikálové podle nového průzkumu omezení potratů, a to i prostřednictvím tzv. zákonů o srdečním tepu, které zakazují potraty již v šestém týdnu těhotenství. 

Téměř všichni si přejí zákaz potratů po 15. týdnu.Více než polovina z nich uvedla, že poskytnutí potratu by mělo být trestným činem.

SOUVISEJÍCÍDavid Novák / Pár myšlenek k zákazu potratů

Podle nových údajů washingtonského institutu Public Religion Research Institute se tyto názory dostávají do rozporu s postoji Američanů všech ostatních náboženských směrů. Průzkum ukázal, že katolíci, černošští protestanti a Američané bez vyznání podporují právo na potrat více než bílí evangelikálové, uvedla podle Religion News Service generální ředitelka PRRI Melissa Deckmanová. 

Deckmanová uvedla, že celkově podpora legálních potratů v posledním desetiletí vzrostla. V roce 2010 PRRI zjistila, že 55 % Američanů uvedlo, že potraty by měly být legální ve většině nebo ve všech případech. Dnes se podle ní toto číslo zvýšilo na dvě třetiny.

„Američané v posledním desetiletí více podporují právo na potrat,“ řekla pro Religion News Service. „Myslím, že to částečně souvisí s tím, že máme více nábožensky neangažovaných Američanů.“

Průzkum na vzorce 2 038 respondentů byl proveden od 24. do 26. června po vynesení rozsudku Nejvyššího soudu USA, který přinesl přelomové rozhodnutí v otázce potratů a zakázalo je na federální úrovni. 

Několik států začalo v návaznosti na rozhodnutí ve věci Dobbs přijímat zákony, které omezují potraty. Tyto zákony ve státech, jako je Texas, Tennessee a Oklahoma, obsahovaly ustanovení, která je uvedly v platnost, pokud bude federální zákaz potratů zrušen. Rozhodnutí soudu ve věci Dobbs vrátilo regulaci potratů do kompetence jednotlivých států.

Mezi respondenty průzkumu podporují bělošští evangelikálové více omezení než kterákoli jiná náboženská skupina. Většina z nich uvedla, že potraty by měly být zakázány v raném stádiu těhotenství, přičemž 81 % z nich by podpořilo zákony zakazující potraty po 15. týdnu. Sedm z deseti respondentů uvedlo, že podporují zákaz potratů již od okamžiku, kdy je možné zjistit tlukot srdce, což je obvykle kolem šestého týdne. 

Dvě třetiny (63 %) podporují zákaz potratů s výjimkou případů „znásilnění, incestu nebo záchrany života matky“. O něco více než polovina (54 %) uvedla, že potraty by měly být zakázány v každém případě, „s výjimkou záchrany života matky“. Polovina respondentů uvedla, že by měly být zakázány potratové pilulky. Více než polovina (56 %) uvedla, že provedení potratu by mělo být trestným činem.

Naproti tomu Američané z většiny ostatních dotazovaných náboženských skupin byli proti zákonům omezujícím potraty. Více než 6 z 10 bílých katolíků, bílých protestantů hlavní linie a nábožensky neangažovaných Američanů bylo proti zákazu interrupce. Proti tomu, aby byly potratové pilulky nelegální, bylo také 71 % lidí z ostatních náboženských skupin a 83 % lidí bez náboženského vyznání. Většina náboženských skupin se také postavila proti zákonům, které by z vyhledání potratu učinily trestný čin, proti tomu, aby poskytnutí potratu bylo trestným činem, nebo proti tomu, aby bylo nezákonné překročit hranice státu za účelem provedení potratu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář