Studie ukazují, že partnerské vztahy jsou méně stabilní než manželské

Londýn – U dospělých ve věku 18-50 let mají manželské páry větší šanci, že jejich vztahy vydrží. Nová studie zjistila, že v 11 zemích po celém světě mají páry, žijící ve společné domácnosti, více pochybností a dávají menší význam svému vztahu než manželské páry.

Podle Catholic Herald průzkum z roku 2018 zkoumal životní situace v různých zemích. Zjistilo se, že u dospělých ve věku 18-50 let, s dětmi mladšími 18 let, žijícími doma, měly manželské páry větší důvěru ve stálost svých vztahů, než ti, kteří nebyli oddaní, ale žili společně.

Ve všech zemích, kde se výzkum prováděl, měli účastníci, kteří žili v soužití bez svatby se svými partnery, v uplynulém roce výrazně větší pochybnosti o tom, že jejich vztah s partnerem vydrží.

Největší rozdíl byl zaznamenán ve Spojených státech, kde 36% párů ve volném vztahu uvedlo, že mají vážné pochybnosti, na rozdíl od pouze 17% manželských párů. Ve Velké Británii 39% párů pochybovalo o stabilitě svého vztahu. V Austrálii to bylo 35%, v Kanadě a Irsku 34% a ve Francii 31%.

V Jižní Americe bylo méně pravděpodobné, že partneři, kteří žijí v soužití, mají pochybnosti o vztazích, přičemž nejméně pravděpodobných je Argentina, kde pochybnosti vyjádřilo pouze 19% párů.

Nejmenší zjištěný rozdíl byl ve Francii, kde se vzájemná důvěra mezi manželskými páry a páry, žijícími ve společné domácnosti, lišila pouze o jeden procentní bod.

Kromě stability vztahů, studie také zjistila, že celkově soužití partnerů bylo méně pravděpodobné, že definují svůj vztah jako „důležitější než téměř cokoli jiného v životě“ ve srovnání s odpověďmi manželských párů.

V USA 75% párů v manželském svazku uvedlo, že jejich vztah je pro ně životně důležitý, zatímco jen 56% párů bez svatby. V Austrálii bylo zjištěno, že rozdíl v důležitosti vztahu mezi spolubydlícími partnery a osobami v manželství je 15 procentních bodů a v Irsku 14. Ve Spojeném království se jejich odpovědi lišily o 17 procent.

Pro každou jihoamerickou zemi průzkum zjistil rozdíl mezi 9 a 12 procentními body, s výjimkou Mexika, kde to bylo 23% a v Argentině byl rozdíl 19%.

Institut pro rodinný výzkum provedl 16 474 on-line rozhovorů s dospělými ve věku 18-50 let, v zemích Francie, Kanady, Austrálie, Irska, Spojeného království, USA, Chile, Peru, Mexika, Kolumbie, USA a Argentiny.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn- Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář