Studie: Většina lidí na Západě vnímá islám negativně

Zatímco papež František byl na historické návštěvě v SAE a setkal se velkým imámem Al Azhar, šajchem Ahmadem Tajibem v Abú Dhabí, výzkumná společnost YouGov provedla studii o postojích lidí na Západě k náboženstvím, informuje Evangelical Focus.

Online průzkum, který provedli ve dnech 31. prosince 2018 až 31. ledna 2019 ve Francii, Německu, Velké Británii a Spojených státech ukazuje, že „podstatná část respondentů Západu“ vnímaly střet mezi islámem a hodnotami společnosti ve své zemi. Konkrétně, téměř polovina Francouzů (49%) a více než polovina Němců (53%) „se staví negativně vůči islámu, což je mnohem vyšší číslo než vůči jiným náboženstvím. USA a Velká Británie vykazovaly podobný trend, avšak v menší míře: 37% a 32%.

Naopak, zejména menší části respondentů uvedly, že „islám je obecně kompatibilní s hodnotami společnosti v naší zemi“, a to 22% ve Francii, 20% v Německu, 17% ve Spojených státech a 24% v Británii, informuje Evangelical Focus.

Manželství s muslimem

Při dotazování na manželství „většina respondentů v západních zemích, by do jisté míry akceptovala, kdyby jeden z jejich blízkých příbuzných si měl vzít muslima.“ Uvedlo tak 68% ve Francii; 66% v Německu; 50% v Británii; a 51% ve Spojených státech. Na dotaz zda jim to „vůbec nevadí,“ pozitivně odpovědělo 11% ve Francii, 15% v Německu, 21% v Británii a 17% ve Spojených státech.

Studie také ukazuje, že mnoho Evropanů se označilo za velmi nebo spíše znepokojeno možným nárůstem extremismu v islámu: 72% ve Francii a Německu, 66% v Británii a 56% ve Spojených státech. Ve srovnání s ostatními náboženstvími existuje výrazně menší strach z extremismu, který se pohyboval od 11% do 25% ve Francii, od 14% do 37% ve Spojených státech, z 12% od 25% v Německu a od 9% do 21% v Británii.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: Max Pixels, ilustrační

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář