Studie: Vzestup antisemitismu je nejhorší od druhé světové války

Tel Aviv/New York – Od teroristického útoku hnutí Hamás a dalších extremistů z Pásma Gazy na Izrael a po odvetné izraelské akci propukla celosvětově nejhorší vlna antisemitismus od druhé světové války. Pokud bude tento trend pokračovat, nemuseli by Židé v budoucnosti mít v západním světě zaručenou bezpečnost a svobodu své identity. Uvádí se to ve výroční zprávě o antisemitismu, kterou zveřejnila univerzita v Tel Avivu a americká Liga proti hanobení (ADL), a na kterou upozornila agentura DPA.

„Tato zpráva je špatnou zprávou,“ uvádí se v předmluvě dokumentu. Autoři ale zároveň varují před panikou. „Strádání a nebezpečí, která Židé v současnosti zažívají, by se neměla přeceňovat. Nežijeme v roce 1939, natož v roce 1942,“ zdůrazňují. Antisemitismus však již v měsících a letech předcházejících loňskému 7. říjnu neustále narůstal a válka v Pásmu Gazy tento „již tak nekontrolovatelný požár ještě více rozdmýchala“.

SOUVISEJÍCÍNejméně čtyři synagogy na Manhattanu v sobotu obdržely hrozby bombou

Například ve Spojených státech, kde žije asi šest milionů Židů, bylo od ledna do září 2023 napočítáno celkem asi 3500 antisemitských incidentů. Za poslední tří měsíce roku, od útoku Hamásu, jich ale bylo téměř 4000. Podobný obrázek je i v dalších zemích. Například v Německu bylo loni od ledna do září zaznamenáno 1365 antisemitských incidentů, od října do prosince pak 2249.

Zpráva varuje před vysvětlováním tohoto vývoje emocionální reakcí na válku a katastrofu, kterou způsobila civilnímu obyvatelstvu. To není správné, protože některé z nejodpornějších antisemitských výroků v souvislosti s konfliktem zazněly v prvních dnech po 7. říjnu, kdy Izrael ještě nezahájil vojenské akce.

Antisemitismus pochází z krajní pravice nebo krajní levice a šíří se do středu společnosti. Zprávy se často šíří prostřednictvím sociálních médií, která umožňují lidem šířit nepravdy, pomluvy a konspirační teorie, aniž by za to nesli odpovědnost.

Důležitým poučením z války v Gaze je podle autorů to, že na Blízkém východě nebude mír, pokud se nepodaří vymýtit antisemitismus z arabské společnosti. Požadavek na odpovídající opatření v tomto směru by měly hrát zásadní roli ve všech budoucích diplomatických procesech.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. května 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář