Súdán: Snahy režimu o vymýcení křesťanství

 

2. srpna představitelé súdánského režimu nechali strhnout další církevní budovu ve městě Omdurman. K incidentu došlo den poté, co poslanci spolkového státu Chartúm zamítli návrh ministra školství Faraha Mustafy, který ukládal všem křesťanským školám v hlavním městě povinnost vyučovat v neděli.

Modlitebna baptistické církve v Omdurmanu (západně od hlavního města Chartúmu, na druhém břehu Nilu) se loni objevila na oficiálním seznamu 27 církevních budov určených k demolici. Úředníci tvrdí, že je existence budov v rozporu se stanoveným účelem příslušných pozemků. Kromě toho odmítají udělit svolení k výstavbě jakýchkoli nových církevních budov, údajně proto, že je jich dost a potřebám příslušníků křesťanské menšiny postačují.

Zmocněnec EU pro svobodu vyznání a náboženského přesvědčení, Ján Figeľ, upozornil na tento problém při příležitosti březnové návštěvy Súdánu. Přestože byl ujištěn, že některé demolice byly dočasně pozastaveny, od té doby bylo srovnáno se zemí několik dalších budov a jeden církevní pracovník přišel o život, když se pokusil demolici zabránit.

V říjnu 2015 byla v Omdurmanu stržena modlitebna místního evangelikálního společenství; oznámení o demolici křesťané obdrželi pouhé tři dny předem. Letos v květnu nechaly úřady zdemolovat další církevní budovu v oblasti Suba. Dva členové společenství byli zatčeni, když odmítli otevřít vrata na pozemek pracovníkům demoliční čety. Oba křesťané, Bulis Salah a Naji Abdalla, byli později propuštěni.

Přestože poslanci odmítli přijmout zmíněný návrh na povinné vyučování v neděli, p. Mustafa nedávno vydal prohlášení, ve kterém žádá křesťanské školy, aby přizpůsobily svůj provoz oficiálnímu víkendu (pátek a sobota). Křesťanské školy tedy stejně musí považovat neděli za běžný pracovní/vyučovací den.

 

Zdroj: Hlas mučedníků
Foto:  Zdemolovaný kostel ve východní části Chartúmu/ Middle East Concern

 

Kategorie: Zahraničí

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář