Súdán vyhlásil válku křesťanům; obává se, že muslimové budou vedeni ke Kristu, tvrdí súdánský pastor

 

Súdánský pastor Michael Yat uvedl, že vláda „vyhlásila válku“ křesťanům, protože se obává, že skrze arabsky mluvící křesťany budou muslimové vedeni k Ježíši Kristu. To je důvodem toho, proč jsou pastoři posíláni do vězení a kostely ničeny. Tým pracovníků z organizace monitorující pronásledování křesťanů vedl pro noviny The Christian Post rozhovor s pastorem Michaelem Yatem a Peterem Yein Reithem z Jižního Súdánu. Oba pastoři byli předtím uvězněni v Súdánu pro svou víru.

„V roce 2014 jsem cestoval do Chartúmu, abych se ujal nové úlohy pro South Sudan Evangelical Presbyterian Church. Protože jsem věděl jen málo o tom, že Súdán prakticky vyhlásil válku křesťanům, byl jsem zatčen hned druhý den po kázání v jistém kostele v Chartúmu. Ve vězení jsem strávil devět měsíců,“ uvedl pastor Michael Yat.

Několik pastorů bylo v Súdánu v posledních měsících zatčeno, často na základě vykonstruovaných obvinění národní bezpečnosti. Organizace Americké centrum pro právo a spravedlnost (American Center for Law and Justice) iniciovala globální petici za uvězněné pastory. V současnosti probíhá kampaň za osvobození pastora Hassana Abduraheema, který byl odsouzen na 12 let vězení.

Vláda v Chartúmu nařídila demolici desítek kostelů a křesťanům ze zahraničí hrozí vyhoštěním. Organizace Open Doors USA řadí Súdán na páté nejhorší místo na světě, co se týká pronásledování křesťanů. Od roku 1993 byl Súdán vždy na seznamu mezi dvaceti státy s nejhorší mírou pronásledování.

Open Doors uvádí, že autoritářská vláda omezila téměř úplně svobodu projevu a podporuje etnické a náboženské rozdělení, staví Araby proti etnickým Afričanům a muslimy proti křesťanům; ti jsou zde v menšině.

„Vláda v Súdánu zneužívá soudy, aby zastrašila křesťany a mezinárodní organizace, které se snaží kázat evangelium nebo pomáhají trpícím křesťanům.“ uvedl pastor Peter Yein Reith. „Oceňujeme úsilí, které mezinárodní organizace vyvíji pro spravedlnost a lidská práva, a víme, že Pán zachová křesťany v bezpečí, protože hlásají evangelium našeho Pána Ježíše Krista,“ pokračoval pastor.

Michael Yat a Peter Reith byli uvězněni více než šest měsíců a hrozil jim trest smrti za špionáž a spiknutí. Většinu času jim bylo znemožněno komunikovat se svými rodinami nebo advokátem. Rev. William Devlin, americký pastor v Chartúmu, uvedl pro The Christian Post, že se křesťané modlili a postili za jejich svobodu.

„Moje modlitba za přátele a kolegy v súdánské vládě je, aby umožníli náboženskou svobodu a dovolili všem v Súdánu veřejně projevovat svou víru, aby křesťané mohli uctívat Boha, aniž by jim hrozila diskriminace,“ řekl Devlin.

-mn-

Zdroj: The Christian Post

Foto: Open Doors,  pastor Peter Yein a Michael Yat za mřížemi před jejich propuštěním v srpnu 2015.

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář