Šumavské Muzeum Dr. Šimona Adlera má novou stálou expozici

Dobrá Voda (Klatovsko) – Novou podobu má od středy stálá expozice šumavského Muzea Dr. Šimona Adlera v Dobré Vodě u Hartmanic. Muzeum v rodném domě významné osobnosti židovských kulturních dějin se otevřelo v roce 1997. Od té doby se stálá expozice obměnila až nyní. Představuje židovskou komunitu na Šumavě, židovské památky, přibližuje některé svátky a životní milníky, věnuje se česko-izraelským vztahům a také Adlerově rodině, řekl dnes ČTK autor nové expozice Fred Chvátal.

Hlavní část expozice představuje dějiny židovského osídlení Šumavy. „V mnoha fotografiích, archivních dokumentech, popiscích, textech a také v trojrozměrných modelech se návštěvník seznámí s dějinami i velmi malých obcí a vísek v šumavském pohoří. Jak tady žili Židé, jak sem přišli, ale také, jaké památky se po jejich životě v oblasti zachovaly,“ řekl Chvátal. Na Šumavě před válkou žili vedle sebe Češi, Němci i Židé, v západočeském pohraničí bylo přes sto židovských komunit, stálo tam mnoho synagog.

„Vláda nacistů a komunistů, tedy obou totalitních režimů v druhé polovině 20. století, byla naprosto katastrofická pro židovské památky. Synagogy trpěly nejvíc, mnoho se jich nezachovalo,“ poznamenal Chvátal. Expozice tak ukazuje na snímcích osudy synagog, jsou tu i dva modely synagog ve Švihově a v Dešenicích. Ani jednu už lidé v původní podobě nenajdou. Švihovská byla zbořena v 60. letech 20. století, dešenická je k nepoznání přestavěná. Časem mají přibýt ještě čtyři modely.

Další část expozice je věnovaná židovským svátkům a tradicím. Na rituálních předmětech dokumentuje svátky, jako je pesach, chanuka či sukot. Zejména zájemci o armádní historii ocení podle Chvátala část věnovanou česko-izraelským vztahům.

Vznik muzea před více než 20 lety iniciovala Adlerova rodina, žijící v Izraeli. Šimon Adler byl rabín, učitel náboženství, matrikář, archivář a odborný publicista. Před druhou světovou válkou působil v Praze. V roce 1944 zemřel i s manželkou v koncentračním táboře Osvětim. V Izraeli žije stále jeho syn, rabín Sinaj. Druhý syn Matitjahu už zemřel.

„Potomci Šimona Adlera se podílejí velmi významnou měrou na expozici, takže jsou tam různé zajímavosti z jejich života, jejich publikační a odborná činnost, archiválie, fotografie. Máme jeden krásný nový exponát který přivezli z Izraele, a to je trojrozměrné umělecké vyjádření jejich stromu života, genealogie rodiny od Šimona Adlera a jeho ženy až po jejich praprapravnoučata,“ dodal Chvátal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 28. září 2019  Foto: sumava.cz

Tags:

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář