Svatého Václava na Vysočině připomenou městské oslavy i mše

Jihlava – Městské oslavy, koncerty i mše připomenou na Vysočině svátek svatého Václava. První se budou konat už o nadcházejícím víkendu, další až na svátek hlavního patrona českého národa 28. září. Svatováclavské slavnosti se budou konat v Počátkách, Telči, Třebíči i dalších místech v kraji.

Program Svatováclavských slavností v Telči začne podle Evy Janouškové z telčského odboru kultury a cestovního ruchu v sobotu dopoledne loutkovou pohádkou Pražské pověsti. „Svatý Václav s družinou slavnostně vjede ve 14:00 na náměstí (Zachariáše z Hradce) a bude přivítán představiteli města. Program bude pokračovat vystoupením skupiny Siderea (středověké historické tance) a kata Hanuše Žižky. Závěr slavností bude patřit hudebnímu vystoupení telčské kapely JIP Band,“ uvedla Janoušková.

SOUVISEJÍCÍVe Staré Boleslavi si lidé připomenou sv. Václava, po dvou letech bez omezení

Na sobotu připravují Václavské slavnosti i Počátky. Uskuteční se na Palackého náměstí od 11:00. Stejně jako v Telči bude jejich součástí i jarmark. Svatováclavskou mší v kostele svaté Kunhuty začnou v sobotu v 8:00 Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě. Jejich součástí bude také setkání historických vozidel nebo koncert kapely Lesní zvěř.

Třebíč připravuje program spojený se svátkem světce na 28. září. Na programu je podle ředitelky třebíčského městského kulturního střediska Nikoly Černé i koncert komorního smyčcového orchestru Virtuosi Trebicenses. V bazilice svatého Prokopa odehraje od 19:00 skladby Antonia Vivaldiho, Josefa Suka či Philippa Glasse. Zámek v Náměšti nad Oslavou si 28. září světce připomene poutní mší v zámecké kapli, která je svatému Václavovi zasvěcená.

Podle památkového katalogu Národního památkového ústavu je na Vysočině přes 30 kostelů, kaplí a kapliček zasvěcených svatému Václavovi. Památkově chráněných je také osm jeho soch. Mezi kaple patří i románská rotunda svatého Václava ve Štěpkově na Třebíčsku.

Kníže Václav se narodil kolem roku 907 jako nejstarší syn knížete Vratislava I. a jeho manželky Drahomíry. Na příkaz svého bratra Boleslava, který neskrýval výhrady vůči jeho vládě, byl Václav 28. září 935 (podle starší literatury 929) ve Staré Boleslavi zavražděn. Brzy po své smrti byl ověnčen mučednickou svatozáří – bylo to někdy mezi roky 972 až 975, kdy bylo v Praze založeno biskupství. Den české státnosti, který připadá na 28. září, byl státním svátkem vyhlášen v roce 2000.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – svatý Václav

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář