Svatováclavský festival v září nabídne 33 koncertů, v Ostravě i dalších městech

Ostrava – Letošní ročník Svatováclavského hudebního festivalu, který se zaměřuje na starou a duchovní hudbu, letos nabídne 33 koncertů. V Ostravě se uskuteční 15 z nich, ostatní v 18 dalších městech či obcích Moravskoslezského kraje. Novinářům to dnes řekl ředitel festivalu Igor Františák. Festival se uskuteční od 2. do 28. září.

„Přípravy festivalu vrcholí a již nyní máme naše hlavní projekty téměř vyprodané,“ řekl Františák. Zájemci se podle něj mohou těšit například na koncert světové hvězdy Elīny Garančové, italské sopranistky specializující se na baroko Roberty Mameliové, nebo basbarytonisty Adama Plachetky. Zájem o festival podle Františáka roste a návštěvníků přibývalo i v době epidemie koronaviru. „Loni jsme dosáhli víc jak 90 procent vytíženosti. Což znamenalo bezmála 6000 návštěvníků,“ řekl.

Festival zahájí 2. září v Katedrále Božského Spasitele Mozartova Velká mše c moll a Linecká symfonie v podání PKF – Prague Philharmonia společně s Českým filharmonickým sborem Brno a sólisty v čele se Simonou Šaturovou a Martinou Jankovou. Díla zazní v nastudování specialisty na provoz takzvané staré hudby, dirigenta Václava Lukse.

V ostravské katedrále se bude konat také závěrečný koncert, který bude letos věnován dramatické kantátě Svatební košile Antonína Dvořáka. Pod taktovkou Tomáše Braunera vystoupí Filharmonie Hradec Králové, Český filharmonický sbor Brno a sólistický trojlístek Pavla Vykopalová, Richard Samek a Svatopluk Sem.

„Letošní ročník bude korunovat nejdražší koncert v historii festivalu. Uvedeme operní gala světové hvězdy absolutně nejvyšší světové třídy, mezzosopranistky Eliny Garančiové s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Nebude se konat v obrovské sportovní hale, jak by se dalo čekat, ale v Evangelickém Kristově kostele v samotném srdci Ostravy,“ řekl.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. září 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář