Švédská královna: Před dvaceti lety se sexuální zneužívání nezletilých vůbec neřešilo

Vatikán – Před dvaceti lety se ochranou dětí před sexuálním zneužíváním nikdo nezabýval, říká v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas švédská královna Silvia. World Childhood Foundation, kterou založila, dala impulz k hledání cest prevence a větší pozornosti k utrpení dětí, které se stávají předmětem zneužívání.

Téma ochrany nezletilých patří k celospolečenským problémům. Švédská královna Silvia přijela do Vatikánu na konferenci, která se ve dnech 14. – 15. listopadu zaměřovala na otázku důstojnosti dítěte v digitální éře. Jako zakladatelka World Childhood Foundation představila linii této nadace na ochranu dětí a především vyjádřila potěšení nad tím, že se toto téma stává předmětem široké diskuse.

„Nejprve bych chtěla poděkovat papeži, že sezval do Vatikánu odborníky, aby mluvili o této otázce, která mi velmi leží na srdci. Před dvaceti lety se totiž nikdo nezabýval tématem sexuálního zneužívání dětí a všemi strašlivými skutečnostmi, které s tím souvisí. Dospěla jsem tehdy k přesvědčení, že bych mohla pomoci k upozornění na tuto velice obtížnou věc,“ poznamenala.

„Proto jsem před dvaceti lety založila World Childhood Foundation. Ve chvíli, kdy nadace vznikla, bylo vše velmi obtížné, cítila jsem se poměrně osamocená a musím tedy říci, že mne velmi těší, že tento problém nyní přišel na pořad dne. Je to velmi smutná otázka, ale nyní si již všichni troufají o ní mluvit, a když se o věcech mluví, lze je také změnit. Jsem tedy velmi ráda, že jsem mohla ve Vatikánu vyslechnout všechny tyto odborníky,“ dodala.

„Na konferenci byly zastoupeny velmi důležité organizace a papež pozval také náboženské představitele. Bylo úžasné vidět, jak mezi sebou diskutují o těchto problémech, protože mají možnost nejen ovlivňovat politiky ve svých zemích, ale také senzibilizovat školy a učitele, aby dokázali varovat děti před nebezpečím, jemuž mohou být vystaveny.“

Na závěr ještě jednou zdůraznila roli náboženských představitelů v řešení těchto problémů, zejména v oblastech, kde teprve nyní dochází k rozmachu internetu, jako v Africe nebo Jižní Americe, a spolu s ním se v těchto regionech otevírají další rizika. „Svatý otec pozval také zástupce Facebooku, Googlu a Amazonu, všechny tyto velké organizace, takže nyní musíme skutečně udělat něco konkrétního,“ dodala švédská panovnice.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 29. listopadu 2019  Foto: Wikiedpie – královná Slivie

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář