Světová rada církví čelí kritice za nedávnou návštěvu komunistické Kuby

Nedávná návštěva Světové rady církví na Kubě, kterou vedl generální tajemník Rev. Jerry Pillay, vyvolala hněv zastánců náboženské svobody. Kritici tvrdí, že návštěva, jejíž součástí bylo setkání s kubánským prezidentem Miguelem Díazem-Canelem, přehlížela porušování náboženské svobody ze strany kubánské vlády.

Teo Babun, prezident a generální ředitel organizace Outreach Aid to the Americas, vyjádřil ve čtvrtečním dopise adresovaném Rev. Pillayovi „vážné obavy“ z návštěvy a zdůraznil systematické porušování náboženské svobody ze strany kubánské vlády a zmínil obtěžování, vyhrožování a věznění věřících vůdců a farníků.

SOUVISEJÍCÍKubánský prezident Díaz-Canel přiletěl do Itálie, dnes se setká s papežem

„Znepokojuje mě, že se zdá, že Vaše návštěva, zřejmě úzce organizovaná kubánskou vládou, Vám neposkytla přesnou představu o stavu základního práva na svobodu náboženského vyznání nebo přesvědčení na Kubě,“ napsal podle Christian Post Babun. „A co hůř, jsme svědky toho, že kubánská vláda využívá Vaši návštěvu, a konkrétně Vaše prohlášení oslavující náboženskou svobodu na Kubě, aby podpořila své absurdní tvrzení, že Kubánci se této základní svobodě skutečně těší.“

Kuba je na seznamu amerického ministerstva zahraničí jako „země zvláštního zájmu“, pokud jde o náboženskou svobodu. Na tomto seznamu jsou rovněž uvedeni někteří z nejhorších porušovatelů lidských práv na světě, mimo jiné Čína, Eritrea, Írán, Severní Korea a Myanmar.

Podle průzkumu OAA 52 z 56 kubánských nezávislých náboženských představitelů uvedlo, že jsou pravidelně vystaveni vládním represím. Komunistický režim na Kubě prostřednictvím Úřadu pro náboženské záležitosti upřednostňuje náboženské skupiny, které jsou mu nakloněny, a trestá ty, které jsou vůči režimu kritické.

Během své návštěvy ve dnech 17.-19. prosince Pillay chválil náboženskou svobodu na Kubě a odvolával se na setkání s presbyteriánskou církví na Kubě a dalšími církvemi. Jako důkaz náboženského projevu uvedl velkou sochu Krista v Havaně. Pillay také zdůraznil postoj SRC proti americké blokádě Kuby a vyzval k vyřazení Kuby ze seznamu zemí sponzorujících terorismus.

„Jedenácté shromáždění Světové rady církví vyzvalo k odstranění Kuby ze seznamu zemí, které sponzorují terorismus,“ uvedl Pillay podle prohlášení SRC. „My ve SRC budeme i nadále doprovázet církve jako prorocké hlasy míru, naděje, spolupráce a vzájemného respektu.“

SRC je ekumenická organizace založená v roce 1948, jejímiž členy je více mezinárodních denominací. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 1. ledna 2024 Foto: WCC – Rev. Jerry Pillay

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář