Světová rada církví slaví 70 let od svého založení

Amsterdam – Ekumenickou bohoslužbou v amsterodamském Novém kostele (Nieuwe Kerk) vyvrcholily včera oslavy 70 let od založení Světové rady církví. Už v předvečer slavnosti vyrazila do Amsterodamu mezinárodní pouť mládeže, včera pak nizozemskou metropolí prošel „Pochod míru“. Vedl centrem města a účastníci se zastavíli na památných místech, která souvisejí s heslem Světové rady církví „Společně na cestě ve službě spravedlnosti a míru“.

„Tato oslava 70. výročí a bratrství, které je jejím srdcem a duší, je příležitostí ukázat významné okamžiky úsilí o jednotu křesťanů a o dobré dílo a uvědomit si také výzvy, kterým mají církve ve vzájemném přátelství odpovídat na Boží volání po jednotě, misii, spravedlnosti a míru,“ píše na svém webu Světová rada církví. Ta sdružuje asi 350 evangelických, anglikánských, starokatolických a pravoslavných církví a zastupuje přes 500 milionů křesťanů včetně členů čtyř českých církví. Katolická církev jejím členem není, ale udržuje s ní dobré vztahy a úzce s ní spolupracuje. Ženevské ústředí Světové rady církví navštívili i papežové Pavel VI. (v roce 1969), sv. Jana Pavla II. (v roce 1984), a letos u příležitosti jubilea tohoto společenství také František.

K včerejší slavnostní ekumenické bohoslužbě v Amsterodamu se připojí také biskup nizozemské diecéze ’s-Hertogenbosch Gerard de Kortes a další katoličtí duchovní. Historický kostel v centru města nebyl vybrán náhodně. Právě zde se 23. srpna 1948 slavila zahajovací bohoslužba vůbec prvního pléna Světové rady církví. Dnes už málo liturgicky využívanou stavbu má v oblibě také současný nizozemský král Vilém Alexandr. Ten zde v roce 2002 uzavřel sňatek a o devět let později zde byl uveden do úřadu.

 

Autor: Pavel Chaloupka  Zdroj: Radio Proglas  Foto:  Albin Hillert/SRC

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář