Švýcarská katolická církev si nechá zpracovat studii o sexuálním zneužívání

Ženeva – Švýcarská katolická církev si nechá zpracovat studii o případech sexuálního zneužívání ve svých řadách od druhé poloviny 20. století. Informovala o tom agentura AP, podle níž duchovní požádali dvojici švýcarských akademiček, aby daly dohromady tým, který se palčivým tématem bude zabývat. Katolická církev ve Švýcarsku se tak zařadí po bok souvěrců v zemích, jako je Francie, Německo nebo Portugalsko, kde už podobné studie vznikly.

„Bezpočet lidí hluboce trpěl kvůli sexuálnímu zneužívání souvisejícímu s římskokatolickou církví,“ uvedla švýcarská biskupská konference spolu se dvěma dalšími organizacemi, které za iniciativou stojí. Vědeckým zpracováním této kapitoly církevních dějin se podle nich splatí část dluhu vůči obětem a zároveň bude jednodušší podobným případům do budoucna předcházet.

Projekt povede dvojice historiček z Univerzity v Curychu, Monika Dommannová a Marietta Meierová, které mají do března sestavit odborný tým. Ten bude mít během jednoroční pilotní fáze projektu široký přístup k církevním dokumentům. Informace, které tým získá, bude moci využít jen v rámci projektu. Zároveň ale curyšská univerzita zdůraznila, že má podle švýcarského práva povinnost poukázat na jakékoliv prohřešky proti zákonům, na které případně historici narazí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. prosince 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář