Synagoga v Žatci se po rekonstrukci spolu s rabínským domem otevřely veřejnosti

Žatec – V Žatci se dnes otevřela veřejnosti synagoga a sousední dům rabína, v němž vznikla stálá expozice věnovaná historii židů v regionu. Za opravu druhé největší židovské stavby v České republice získal její majitel Daniel Černý cenu Národního památkového ústavu (NPÚ) Patrimonium pro futuro. Prostřednictvím modlitby na závěr slavnostního zpřístupnění veřejnosti, v den 152. výročí vysvěcení roku 1872, synagoze vrchní rabín Karol Sidon popřál, aby sloužila dobrým věcem.

Objekt v centru města, které je od loňského roku díky chmelařským památkám na seznamu světového dědictví UNESCO, má vitrážová okna, novou fasádu, mobiliář, na kopulích jsou tři pozlacené Davidovy hvězdy. Synagoga kdysi patřila Žatci, Černý jí koupil v roce 2012 v dražbě za vyvolávací cenu 3,8 milionu korun. „Nelituji toho, že jsem rozhodnutí udělal. Nejdřív jsme provedli záchranné práce, aby dovnitř neteklo, vyvezli jsme 50 tatrovek bordelu a začali jsme pořádat drobné koncerty, promítání. Před čtyřmi lety jsme uspěli v dotačním titulu na záchranu památek UNESCO, čímž jsme se mohli pustit do velké rekonstrukce,“ řekl ČTK Černý.

SOUVISEJÍCÍ Turistům se o Velikonocích v Holešově otevře zámek, kovárna i synagoga

Starosta Žatce Radim Laibl (ANO) řekl, že dům povstal z popela a s jeho záchranou se zachránil i obrovský kus žatecké historie. Celkový rozpočet projektu činil téměř 56 milionů korun, dotace z Evropské unie pokryla 85 procent nákladů. Pomohli drobní dárci, město i Ústecký kraj. Na přípravě expozice, kde je například interaktivní mapa židovského osídlení města, se podílela řada odborníků. Kopie archiválií doprovází texty v češtině, angličtině a němčině, vzniklo také časosběrné video k záchraně památky.

Úsilí, které vedlo k otevření synagogy, ocenila mimo jiné velvyslankyně Izraele Anna Azariová. „Jsme na místě, kterému 20. století nepřálo, nacisti synagogu vypálili, komunisti tady udělali skladiště. Synagoga je místem setkání a její zachránci se zasloužili také o oživení regionální historie. To je důležité právě dnes, kdy po útoku Hamásu na Izrael zažíváme nárůst barbarského antisemitismu v Evropě,“ uvedla.

Do synagogy se dnes vtěsnaly stovky lidí, mezi nimi byli podporovatelé Černého, místní a lidé z okolí. „Máme rádi, když kultura znovu začíná ožívat, a to zvláště tady v té naší lokalitě, kde židovsko-česko-německá komunita žila po staletí. Synagogu si pamatuju z doby, kdy jsme sem jezdili na chmel a různé rockové mejdany, dovnitř se tehdy lezlo okem. Viděli jsme ty zrůdnosti, které zůstaly po komunistické éře, proto mám radost, že se to takhle povedlo a že dneska přišlo tolik lidí,“ řekl ČTK Miloš Zelenka z Chomutova.

V synagoze se plánují koncerty a kulturní akce, v rabínském domě se dnes otevřela výstava malíře Františka Dvořáka. V pátek se uskuteční dobročinná aukce výtvarných děl, výnos z ní je určen na podporu provozu obou staveb.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. března 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář