Synagogu v Nové Cerekvi navštívilo loni 641 lidí, kvůli pandemii ubylo zájezdů

Nová Cerekev – Synagogu v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku loni navštívilo 641 návštěvníků. Kvůli pandemii covidu-19 ubylo především organizovaných zájezdů, které se ani letos nevrátily, řekla ČTK průvodkyně Nikola Kudrhaltová. Dnes byly prohlídky synagogy, která je unikátní svým stavebním slohem, díky Dnu židovských památek bezplatné. Přístupný byl také židovský hřbitov. Den židovských památek pravidelně upozorňuje na nepřístupné nebo v posledních letech opravné židovské památky.

Synagogu a hřbitov v Nové Cerekvi vlastní pražská židovská obec, provozuje je obec. Synagoga je otevřená od června do září pravidelně, jindy na objednání.

SOUVISEJÍCÍKrnovská synagoga: Bohoslužby, kultura i speciální prohlídky s ochutnávkou

Monumentální stavba synagogy v poměrně malé obci Nová Cerekev vznikla v roce 1855 na místě původní dřevěné modlitebny. Je postavená v orientálním maurském slohu. Je jediná svého druhu ve střední Evropě. Architektem a stavitelem byl Štěpán Walser, který se nechal inspirovat v Sýrii.

Po válce sloužila stavba jako sklad, v roce 1990 ji koupil soukromý vlastník a od něj pražská židovská obec. Iniciátory záchrany synagogy byli podle Kudrhaltové rodáci z Nové Cerekve – manželé Libuše Hodíková a Ladislav Hodík.

Synagoga podstoupila před několika lety kompletní obnovu za více než 23 milionů korun. Oprava byla součástí projektu obnovy židovských památek Deset hvězd.

Židovská náboženská obec se v Nové Cerekvi ustavila na konci 17. století. Podle Kudrhaltové byla poměrně velká, v polovině 19. století se 160 členy tvořila 13 procent obyvatel obce. Nyní má Nová Cerekev asi 1100 obyvatel.

V Den židovských památek se po celém Česku otevřelo veřejnosti přes 50 židovských památek. Nově je mezi nimi také devět židovských hřbitovů, které byly v posledních letech knižně zpracovány v edici Even zikaron – paměť židovských náhrobních kamenů. Uvedli to pořadatelé na svém webu. Kromě telčského je v knize z Vysočiny uvedený také židovský hřbitov v Nové Cerekvi.

Jeho starou část s přibližně 60 náhrobky založili před rokem 1676. O 190 let později se hřbitov rozšířil o novou část se zhruba 300 náhrobky. Po druhé světové válce se zde konal jediný pohřeb, hrob je z roku 1976. Na hřbitově jsou uložené i ostatky malíře Alfreda Justitze, který zemřel v roce 1934.

Ke Dni židovských památek se na Vysočině letos mimo jiné připojily Černovice nebo Pacov na Pelhřimovsku nebo Telč na Jihlavsku. Akce se koná popáté, pořádá ji Židovská obec v Praze ve spolupráci se Správou budov a hřbitovů a. s. Matana, Federací židovských obcí ČR a regionálními židovskými obcemi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. srpna 2022 Foto:

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář