Synoda o synodalitě: V emotivním třetím týdnu se diskutovalo o otázkách LGBT a službě žen v církvi 

V uplynulém týdnu se synodální shromáždění zabývalo dvěma zásadními tématy: doprovázením LGBT osob a tématem diakonek. Kromě toho shromáždění diskutovalo o struktuře církve, a to vše s cílem utvářet otevřenější budoucnost církve. 

Catholic News Agency informuje, že proces byl veden tím, co synoda nazývá „aktivním nasloucháním a mluvením ze srdce“. Proběhlo také několik pozoruhodných událostí: Na Svatopetrském náměstí se uskutečnila speciální bohoslužba za migranty, které předsedal papež František. František se také setkal s členy New Ways Ministry, americké organizace podporující LGBT osoby, kterou předtím odsoudila jak americká biskupská konference, tak vatikánský úřad pro nauku víry za to, že mezi katolickými věřícími vyvolává zmatek v oblasti sexuální morálky.

SOUVISEJÍCÍ Vatikán: Německá synodální cesta nemůže přijímat doktrinální rozhodnutí

Vatikánský mluvčí Paolo Ruffini otázku debaty o začlenění LGBT osob bagatelizoval a prohlásil, že „žehnání homosexuálních párů není tématem synody“. 

Nicméně 17. října se s papežem Františkem setkala sestra Jeannine Gramicková, spoluzakladatelka organizace New Ways Ministry, spolu s dalšími třemi pracovníky New Ways. 

Toto setkání bylo zveřejněno vatikánskými médii a vnímáno jako podpora přístupu New Ways Ministry ze strany papeže Františka. Došlo k němu navzdory kontroverzi kolem webových stránek synody, které byly nuceny odstranit video New Ways Ministry, které vyzývalo LGBT lidi k účasti na shromáždění.

Catholic News Agency dále uvádí, že kromě otázek LGBTQ+ se synoda zabývala také diskusemi o službě žen v pozici diakonek a dokonce uvažovala o možnosti, že by ženy mohly vést homilie, což se již děje například v německy mluvícím Švýcarsku, kde je kněz považován téměř za pouhého světícího úředníka. Dokonce se objevilo i téma „ženského kněžství“, které vyvolalo zásadní otázky o úloze žen v církvi, a to navzdory ujištění organizátorů synody, že změny nauky nejsou na pořadu dne. V této diskusi bylo údajně významné jedno vystoupení během dopoledního zasedání. V reakci na volání po svěcení žen nejen na diakonky, ale v některých případech i na kněžky, jedna z laických účastnic namítla, že zaměření na svěcení žen odvádí pozornost od toho, co ženy v církvi potřebují, a je pokusem o klerikalizaci laiků. Vystoupení se setkalo s hlasitým potleskem. 

V průběhu týdne se také jednalo o úloze farností, kněží a biskupů. Ruffini zdůraznil, že synoda není jen „kulatý stůl nebo talk show“, ale „rozhovor Ducha“. Jaké však budou plody těchto rozhovorů Ducha se podle CNA teprve ukáže budoucnost. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. října 2023 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář