Syrsky kněz Jacques Mourad: Jediným řešením vojenského konfliktu je dialog

 

Sýrie 6. prosince – Místní křesťané jen s velkou námahou nacházejí klid a naději v zemi, která se již pět let zmítá v bojích, jež si na své konto připočetly už 400 tisíc lidských obětí. Ve světle nedávných událostí, jakými jsou možný pád východní části Aleppa, či pokus o strategickou dohodu mezi zúčastněnými stranami konfliktu, přiblížil víc situaci pro Vatikánský rozhlas otec Jacques Mourad. Kněz a syrský mnich, který je převorem kláštera Mar Elian, byl v květnu uplynulého roku unesen. Později se mu však podařilo osvobodit se a uprchnout.

„My, jako křesťané ze Sýrie – v návaznosti na poselství církve a Vatikánu si uvědomujeme, že vedle trvající cestě násilí je zároveň potřebný kus milosrdenství, jistý návrat k lidskému rozumu, protože nejvíce doplácejí vždy civilisté, kteří nemají nic společného s touto válkou, která je skutečně hrozná. Je to strašné, že všichni tito lidé umírají kvůli této válce. Apel, který chceme spustit volá po klidnějších nástrojích, které mluví víc k srdci, neboť není možné takto dále pokračovat: lidé umírají každý den! ¨

Rada bezpečnosti OSN se pokusila o rezoluci, která vyzývá k uzavření příměří přinejmenším na dobu sedmi dnů a požadovala humanitární pomoc pro lidi, kteří jsou obléhání. Co si o tom myslíte?

„Samozřejmě jediným řešením dnes je zůstat realisty: jediným řešením ze strany OSN na záchranu lidí je naděje týkající se situace v Aleppu. Vroucně věříme, že tito lidé jsou pozitivní, že budou poslouchat tuto výzvu, protože to, co chceme je zachránit život těchto lidí, zachránit život těchto dětí a žen, všech těchto civilistů, kteří nemají nic dočinění s touto válkou „.

Zdá se, že všichni se shodují na tom, že to, co chybí je dialog a že diplomacie je jedinou únikovou cestou ze situace. Vy zažíváte tuto válku na vlastní kůži, znáte ji zevnitř. Když slyšíte mluvit o dialogu, myslíte si, že ještě existuje prostor pro naději?

„Dialog je jediným nástrojem, jedinou cestou, kterou naše doba potřebuje, aby našla řešení týkající se všech těchto politických otázek, všech válek a všech problémů mezi zeměmi. Nicméně k tomu, aby se vedl dialog, je nutná jistá nezaujatost, jistá upřímnost, jistá spravedlnost. Dialog nevede k žádnému výsledku, pokud není založen na spravedlnosti, na lidské a duchovní připravenosti „.

Tzv. trojúhelník Moskva-Damašek-Teherán může dobýt město Aleppo, ale cena by byla příliš vysoká vzhledem k civilní obyvatelstvo. Existuje tedy nebezpečí, že mezitím se z Aleppa stane ještě větší hřbitov?

„Pokud bude bombardování pokračovat a pokud budou rebelové pokračovat v boji proti vládním jednotkám, jistě bude i více mrtvých, ještě více obětí v Aleppu!“

Vítězství nového amerického prezidenta Donalda Trumpa může, podle vás, napomoci tomu, aby Moskva vyjednávala se syrskými povstalci a tak se našlo řešení ještě před tím, než Trump usedne do prezidentského křesla v Bílém domě?

„Doufám, že tato diplomatická změna mezi dvěma zeměmi přinese dohodu týkající se otázky války v Sýrii. Skutečně v to věřím! Možná to bude prozřetelnost, která pomůže oběma stranám.

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas

Foto: Wikipedia

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář