Syrští křesťané zoufale volají o pomoc

Otec Nidal Abdel Massih Thomas působí v severovýchodní Sýrii, v regionu kontrolovaném Kurdy. V rozhovoru pro Vatican News vypráví o dramatické situaci křesťanů v tomto regionu a o jejich nezadržitelném útěku za lepší budoucností.

Oblast Al Jazíra se rozkládá na severu Sýrie, východně od Eufratu, u hranic s Tureckem a je z velké části kontrolována kurdskými silami. Téměř všichni věřící, většinou Asyřané, opustili křesťanské vesnice. V 38 vesnicích obývaných křesťany je mnoho kostelů, ale kvůli migraci zůstaly v provozu pouze dva. Z 21 tisíc asyrských pravoslavných věřících, kteří v této oblasti žili před válkou, jich dnes zůstalo 800.

SOUVISEJÍCÍSyrský konflikt se stal masivním impulsem k migraci

Počátky exodu

Masový exodus zahájila epizoda, k níž došlo před čtyřmi lety. Islamisté z ISIS tehdy unesli 150 křesťanů. Mezi nimi byla i pětičlenná chaldejská rodina. Teroristé požadovali výkupné, když ho nedostali, zveřejnili video s popravou tří rukojmí. Za třemi odsouzenci k smrti ukázal videozáznam další tři, včetně jednoho z členů chaldejské rodiny, aby suguroval, že jsou na řadě jako příští. Chaldejský křesťan dostal za úkol přečíst vzkaz adresovaný představitelům křesťanských církví, v němž je žádal o zaplacení výkupného. Určená částka byla zaplacena, výměnou za propuštění 146 ze 147 přeživších. Jeden z členů ISIS však zadržel ženu, kterou si vybral za manželku a s níž zplodil dva potomky. Když chalífát padl, žena dostala svobodu volby a mohla odejít. Ze strachu z pomsty své rodiny to však neudělala.

Obchod s únosy

V důsledku těchto událostí osmdesát procent asyrských křesťanů uprchlo do Libanonu. Vylíčený únos však nebyl jedinou epizodou. „Byl to obchod,“ vysvětluje monsignor Nidal Thomas: „Chytali v Hasace křesťany a vybírali výkupné.“ V té chvíli žádná složka působící v regionu nedokázala křesťany ochránit, a proto jich mnoho odešlo a odcházejí dodnes.

7 z 10 křesťanů emigruje

V severní Sýrii operuje mnoho skupin: Turecko okupuje pás syrského území při hranici; dále se tu pohybuje Hizballáh, francouzští vojáci, Iránci; syrská armáda s ruskými spojenci a Kurdové, podporovaní americkými jednotkami. Právě Kurdové totiž kontrolují těžbu ropy v oblasti. Zeměpisně sousedí tato oblast  také s Irákem. Podle slov mons. Thomase, je situace v terénu rozdělena. Některé křesťanské skupiny se spojily s Kurdy, jiné se syrskou armádou.  Ve výsledku to komplikuje život v této oblasti, protože křesťané mohou být vždy na jedné straně podezíráni z nepřátelství a stát se terčem útoků. Je-li tedy situace křesťanů v Sýrii obtížná, v oblasti Al Jazíra (arabsky “ostrov”) je ještě složitější. Výsledkem je smutná skutečnost, že sedm z deseti lidí odešlo.  

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Prosba o mezinárodní pomoc

Kromě toho Kurdové organizují nábor do armády, vysvětluje chaldejský vikář, protože potřebují nové mladé rekruty. A pro ty, kdo z nějakého důvodu setrvali v této oblasti, kde válka ještě neskončila, je tu ještě další komplikace: obrovské potíže s přijímáním peněz od rodinných příslušníků žijících v zahraničí. Vzhledem k nedostatku práce, hospodářské krizi a inflaci se bez těchto zdrojů neobejdou. Mons. Thomas proto prosí všechny lidi dobré vůle o podporu: „Všichni by se měli dozvědět, v jakých podmínkách žijeme,“ říká. “Zdejší lidé se nemohou dočkat odchodu. Prosí své příbuzné uprchlíky v zahraničí, aby jim pomohli utéct, protože se setkávají s těžkostmi na každém kroku, nemají tu žádnou budoucnost,“ uzavírá chaldejský patriarchální vikář pro severovýchodní Sýrii.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 22. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář