Do Taizé přijíždějí také muslimové zajímající se o křesťanství

Taizé. Komunita bratří z Taizé organizuje příští víkend setkání mladých křesťanů a muslimů. Probíhat bude pod heslem: „Probudit Boží přítomnost v nás“. Jak říká představený komunity, bratr Alois, akce vznikla zcela přirozeným způsobem. Do Taizé totiž přijíždí mnoho muslimů. Často doprovázejí své křesťanské přátele nebo patří ke školním skupinám. Kromě toho komunita hostí muslimskou rodinu ze Sýrie a 20 mladých muslimů ze Súdánu, Eritreje a Afghánistánu.

Mladí muslimové přijíždějí do Taizé, protože se upřímně zajímají o křesťanství. Křesťané, mezi nimiž žijí, jim ovšem nedokáží poskytnou úplné informace o své víře, podotýká bratr Alois. Víkendové setkání připravené bratry z Taizé má tuto mezeru zaplnit. V jeho rámci proběhne také konference na téma křesťanství a islámu. Pro muslimy bylo v Taizé určeno zvláštní místo k modlitbě. Křesťanští účastníci se budou jako obvykle modlit v kostele smíření.

Bratr Alois poznamenává, že po teroristických útocích ve Francii vzrostla vzájemná nedůvěra mezi muslimy a křesťany. K jejímu překonání je nutné navázat osobní vztahy. Řešením rozhodně není krajní laicismus, který pohrdá náboženstvím a usiluje o jeho vymýcení z veřejného života. Podle bratra Aloise jsou tyto tendence vykořeněním pravé laickosti, která ctí náboženství a umožňuje všem svobodně vyznávat svoji víru. Téhož názoru je naštěstí mnoho Francouzů – dodává představený Komunity z Taizé.

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas
Foto: Chrám Smíření, Taize, Flickr/ Maciej Bilas

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář