Talibán mu zabil rodiče, utekl ze země a v Římě teď hledá pomoc u papeže pro afghánské křesťany

Alì Ehsani ví, jaký může být život křesťanů pod vládou Talibánu. Narodil se v roce 1989 v Kábulu a spolu se svým bratrem uprchli, když mu bylo osm. K tomuto kroku se odhodlali, když jim islámští extrémisté zabili oba rodiče.

„Z osobní zkušenosti vím, jak těžké je být křesťanem v té zemi,“ řekl Ehsani pro Religion News Service. „Prožil jsem tu hrůzu, hrůzu těchto Talibánců.“

Ehsani se po pětileté cestě dostal v roce 2003 do Říma, kterou podrobně popsal ve dvou knihách „Dnes večer sledujeme hvězdy“ a „Děti mají velké sny“. V roce 2015 získal právnický titul na univerzitě v Římě.

Od té doby je odhodlán pomáhat křesťanům v Afghánistánu, včetně katolické rodiny, která po převzetí moci Talibánem čelí pronásledování. Přestože noví vládci Afghánistánu slíbili, že nebudou prolévat nevinnou krev, někteří místní obyvatelé se obávají, že islamistický režim povede k násilí.

SOUVISEJÍCÍTalibán chodí dům od domu a hledá křesťany

Ehsani přišel do kontaktu s křesťanskou rodinou v Afghánistánu prostřednictvím Afghánce, který také studoval v Římě. Ti dva byli přátelé už nějakou dobu, když Ehsani se jednou před jídlem přežehnal, a zjistili, že sdílejí křesťanskou víru.

RNS v té svouvislosti připomíná, že afghánští občané nemají ze zákona povoleno konvertovat ke křesťanství a existuje jen málo údajů o počtu křesťanů žijících v zemi. Podle zprávy US International Religious Freedom Report, publikované v roce 2009, v zemi tajně vyznává svou víru 1 000 až 8 000 křesťanů. V Afghánistánu je pouze jeden oficiálně uznaný křesťanský kostel – katolická kaple uvnitř italského velvyslanectví.

Díky svému příteli začal Ehsani před šesti měsíci komunikovat prostřednictvím aplikace WhatsApp s křesťanskou rodinou v Afghánistánu, protože obavy o osud země začaly sílit. Před třemi měsíci opatrně prozradili, že hledají duchovní vedení u papeže Františka. Tehdy Ehsani pochopil, že jsou katolíci.

Jelikož se nemohli zúčastnit mše, začal jim živě streamovat bohoslužby z Říma, aby je mohli sledovat. „Jejich sousedé je jednoho dne objevili,“ řekl Ehsani Religion News Service.  V důsledku toho byl otec rodiny před šesti dny zatčen, zatímco zbytek rodiny byl nucen uprchnout. „Stále nevědí, kde je,“ pokračuje.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Rodina řekla Ehsani, že „Talibán jde od dveří ke dveřím“ s dotazem, zda zde nebo v této komunitě žijí křesťané. Ehsani od té doby nemůže spát a myslí na tu rodinu.  „Neustále se za ně modlím,“ dodává s obavou o jejich další osud.

Rodině se snaží pomoci prostřednictvím italských úřadů a ostatních spojenců, kteří se snaží evakuovat své občany.  Snaží se také dostat dopis do rukou papeže Františka, ve kterém rodina apeluje na hlavu katolické církve a mezinárodní společenství, aby jim pomohli opustit zemi.

„Jsou to dny teroru a myšlenka, že padnou do rukou bojovníků Talibánu mě děsí a vyvolává úzkost,“ stojí ve výzvě, kterou má RNS k dispozici.

„Pokud by mě nebo jiného člena mé rodiny zajali, tak bych raději volil smrt,“ napsala rodina. „Skrývali jsme se s nadějí, že nás najdou co nejpozději. Ale nevíme, jak dlouho se dokážeme takto chránit.“ Dopis také uvádí, že Tálibán chodí dům od domu a hledá neprovdané ženy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

.red. Datum: 31. srpna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,,,

2 Komentáře

  1. Na Bidenovou vládu a tedy USA by měli být uvaleny sankce. Dopředu se domluvila s teroristickou organizací a účelově ji předala toto vojenské vybavení :

    208 letounů, 75 898 vozidel, 16 191 vybavení pro pěšáky, 162 643 komunikačních zařízení, 599 690 ručních zbraní, 29 681 ženijního vybavení.

    Talibán má jednu z nejlépe vybavených armád a zcela jistě dostane i školení k obsluze. Aby se neřeklo tak USA na letišti v Kábulu účelově zničilo pár desítek letadel a vozidel.

    Otázkou tedy je jaký cíl má toto vyzbrojení Talibánu a jaký skutečný cíl sleduje Bidenův kabinet. Izrael by měl být měl být asi na pozoru a celou situaci sledovat. S jídlem roste chuť… a celý islámsky chalifát teď bude posílen.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář