Téma homosexuality rozdělilo jednu z nejstarších protestantských denominací

Na Nový rok se 43 kongregací Reformované církve v Americe oddělilo od národní denominace, jednoho z nejstarších protestantských orgánů ve Spojených státech, částečně kvůli teologickým rozdílům ohledně sňatků osob stejného pohlaví a ordinování duchovenstva z řad LGBT komunity. 

Religion News Service informuje, že odchod teologicky konzervativních kongregací do nové skupiny s názvem Aliance reformovaných sborů zanechává některé, kteří zůstávají v RCA, v obavách o přežití denominace. Před rozdělením měla téměř 400 let stará církev méně než 200 000 členů a 1 000 kongregací po celých Spojených státech.

SOUVISEJÍCÍVelšská církev schválila požehnání homosexuálním párům. „Povede to k rozkolu,“ varuje biskup

Nejméně 125 sborů z různých denominací jedná s vedoucími ARC o připojení.

„Ve skutečnosti je to velká skupina konzervativních kongregací, které také poskytují denominaci velké příjmy. Opravdu si myslím, že masový exodus všech těchto konzervativních sborů způsobí RCA opravdu složité finanční problémy,“ řekl RNS Steven Rodriguez, zakladatel sborů RCA v Brockportu v New Yorku. „Pochybuji, že RCA bude schopna finančně udržet své další fungování.“

Tento krok následuje po říjnovém rozhodnutí generálního synodu RCA přijmout opatření pro „milostí naplněnou odluku“ s odcházejícími sbory a jmenovat tým, který vypracuje plán restrukturalizace pro ty, které zůstávají.

Nová denominace, kromě toho, že nebude schvalovat sňatky osob stejného pohlaví nebo svěcení LGBT jednotlivců, bude mít podle vedoucích ARC velký důraz na zakládání sborů a bude mít flexibilní organizační model k podpoře efektivního rozhodování.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Máme vášeň pro to, aby se tento zbytek věřících stal součástí reformace a probuzení na severní polokouli,“ řekl pro RNS Tim Vink, který má v nové denominaci na starosti misijní práci. 

Další konzervativně smýšlející kongregace v RCA, stejně jako ty v Presbyteriánské církve v Kanadě, Křesťanské reformované sbory v Severní Americe a Presbyteriánská církev v Americe, také podle Vinka zvažují, zda se připojit k ARC.

Vink řekl, že nové uspořádání podpoří růst. „Chceme být bezpečnou přistávací plochou pro sbory v blízké budoucnosti, ale z dlouhodobého hlediska chceme být seriózním odrazovým můstkem pro evangelizační práci, která zasáhne celý svět,“ dodal pro Religion News Service. 

RNS v této souvislosti dodává, že teologicky a politicky různorodá denominace, jejíž vznik se datuje od příchodu holandských osadníků na Manhattan ve 20. letech 17. století, RCA diskutuje o sexualitě a LGBT inkluzi od 70. let 20. století. V roce 2018 vytvořil generální synod tým pověřený posouzením, zda by RCA měla zůstat pohromadě, restrukturalizovat se nebo oddělit. Tým nakonec navrhl cestu zahrnující všechny tři možnosti, ale schůzka k hlasování o návrzích týmu byla zpožděna o 16 měsíců kvůli pandemii Covid-19.

Mezitím se zhruba 15 kongregačních, regionálních a strategických vůdců z RCA začalo virtuálně scházet, aby zvažovali budoucnost mimo denominaci. Věřili, že součástí této budoucnosti je teologická jednota ve výkladu Písma.

„Věříme, že pokud má být ve 21. století církev úspěšná, musí být poháněna agilnější strukturou a musí být více teologicky propojená než teologicky různorodá,“ řekl Dan Ackerman, ředitel organizačního vedení ARC.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 11. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons –

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář