Téměř deset let po incidentu v Chiboku unesli z nigerijské školy 287 studentů

Ozbrojenci vybavení samopaly AK-47 zaútočili na školu v nigerijském státě Kaduna a unesli nejméně 287 studentů, což je druhý rozsáhlý únos v Nigérii během jednoho týdne a podtrhuje prohlubující se bezpečnostní krizi v regionu.

Ve čtvrtek v časných ranních hodinách ozbrojení útočníci obklíčili vládní školu ve městě Kuriga a na začátku dne se zmocnili studentů, informovala v pátek agentura Associated Press.

SOUVISEJÍCÍ Při útoku na kostel v Burkině Faso zemřelo podle diecéze 15 lidí

Původně úřady informovaly o více než 100 unesených studentech, ale následné sčítání provedené ředitelem školy Sanim Abdullahim odhalilo 287 pohřešovaných osob. Podle Abdullahiho je přibližně 187 unesených středoškoláků a 100 žáků základní školy.

Guvernér Uba Sani navštívil místo a přislíbil, že se zasadí o bezpečný návrat studentů.

„Vláda státu Kaduna a bezpečnostní složky nepřetržitě pracují na zajištění bezpečného návratu školáků unesených v komunitě Kuriga v místní samosprávě Chikun,“ napsal podle Christian Post na sociální síti X. „Od prezidenta a poradce pro národní bezpečnost jsem obdržel důrazné ujištění, že při návratu dětí nezůstane kámen na kameni.“

Podle organizace Christian Solidarity Worldwide, která se zabývá monitorováním pronásledování věřících, unesli bojovníci Boko Haram 1. března asi 200 žen a dívek žijících ve vysídleneckých táborech ve státě Borno poblíž hranic s Kamerunem, což je častá operační zóna této teroristické organizace.

Útočníci navíc zapálili přístřešky a zničili domy a majetek ve městě Ajari, čímž způsobili škody v řádech milionů nair.

Portál The Christian Post dále uvádí, že v severní Nigérii se zintenzivnil model únosů, častý od únosu 276 převážně křesťanských školaček z Chiboku v dubnu 2014, kdy se ozbrojené skupiny zaměřily na venkovské komunity s cílem získat výkupné.

„Obdržel jsem informace od bezpečnostních šéfů o dvou incidentech v Bornu a Kaduně a jsem přesvědčen, že oběti budou zachráněny,“ napsal podle CP na sociální síti X nigerijský prezident Bola Tinubu.

„Nic jiného není pro mě a čekající rodinné příslušníky těchto unesených občanů přijatelné. Spravedlnosti bude rázně učiněno zadost. Za tímto účelem jsem nařídil bezpečnostním a zpravodajským službám, aby okamžitě zachránily oběti a zajistily, že bude vykonána spravedlnost vůči pachatelům těchto ohavných činů.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 12. března 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář