Teologická fakulta nově nabízí studium Religionistiky

Naše teologická fakulta je již 30 let součástí veřejné vysoké školy – Jihočeské univerzity. Vedle studia teologických disciplín se věnuje také filosofii, křesťanské pedagogice, vychovatelství, sociální práci – a také studiu náboženství. V tomto roce byl otevřen bakalářský program Religionistika jako odpověď na velkou poptávku po solidním vzdělání v tématice náboženství z veřejného prostoru. Žijeme v době, kdy dochází v Evropě i v naší zemi k intenzivnímu setkávání lidí různých kultur a náboženských tradic, takže novým oborem chceme přispět k prohloubení vzájemného porozumění. Mezi platformy pro vedení kultivované a odborného diskuse patří konference.  

Jednou z nich byla online konference o aktuálním výzkumu evropského islámu, která se uskutečnila ve čtvrtek 12. 11. a v pátek 13. 11. 2020. Šlo o již čtvrtý ročník odborné konference s mezinárodní účastí „Česká a slovenská islamologie 2020: současná témata a budoucí výzvy“,pořádaná Katedrou filosofie a religionistiky Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (dále jen Kfi TF JU). Virtuálního setkání se zúčastnili teologové, religionisti, filosofové, sociologové či politologové z Prahy, Plzně, Brna, Olomouce, Pardubic, Hradce Králové, Českých Budějovic, Košic a Bratislavy. 

Ve čtvrtek odpoledne akci tradičně otevřel děkan TF JU doc. Rudolf Svoboda. Původně mělo následovat vystoupení hlavního řečníka, kterým měl být letos prof. Luboš Kropáček z Katedry religionistiky HTF UK v Praze. S ohledem na komplikace spojené s nastalou situací byla s pořadateli konference domluvena publikace jeho příspěvku. Cílem textu je „ukázat na současný stav naší islamologie rozrůstající se do řady odborných specializací, výzkumných kombinací se souvisejícími obory i různých aplikací zjišťovaných v praktickém životě.“

V první čtvrteční sekci vystoupil doc. Attila Kovács (Katedra porovnávacej religionistiky FF UK v Bratislavě) se svým referátem „Na cestě do nové Mekky: islám a muslimové v sci-fi filmech“. Doc. Přemysl Rosůlek (Katedra politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU) obecně hovořil o problematice pojmu islamofobie v sociálních vědách. Na něj pak navázala dr. Zora Hesová (Filozofický ústav AV ČR) svou konkrétní komparací české a slovenské islamofobie. Všímala si jejího využití zejména v populistických politických diskursech. Přednášející měli k dispozici vždy dvacet minut a potom následovala předsedajícím moderovaná diskuze. Se svými dotazy a komentáři se mohli zapojit také vyučující a studenti z JU či veřejnost.

Dva příspěvky další sekce se zaměřily na Česko. Mgr. Karel Černý (Pracoviště historické sociologie FHS UK v Praze) zúročil výsledky svého dlouhodobého výzkumu, když hovořil o džihádu v pojetí reprezentantů českých muslimů. Následovalo vystoupení dr. Veroniky Kramárekové (Integrační centrum Praha), která představila současnou integraci arabské komunity žijící v Praze a výzvy, jež před ní staví budoucnost. První konferenční den byl uzavřen referátem dr. Martina Klapetka (Kfi TF JU) na téma „Oddělení určená pro muslimy na Ústředním hřbitově ve Vídni“.

V pátek ráno konference pokračovala svou třetí sekcí. Dr. Jaroslav Franc (Katedra komunikačních studií CMTF UPOL) hovořil o postojích alexandrijského patriarchy Šenuta III. ve sporu o theosis, který probíhal v Koptské pravoslavné církvi od poloviny 20. století. Zdůraznil, že v argumentaci proti zastáncům nauky o zbožštění člověka se patriarcha nevyhýbal terminologii vycházejících z tradice islámu. Mimo jiné zde Dr. Lukáš E. Nosek (Katedra religionistiky HTF UK v Praze) přednesl příspěvek na téma „Chalq al-Qur´án (stvořenost Koránu) jako stále živé téma islámské teologie ve 20. století?“.

Referáty čtvrté sekce si všímaly historie a současnosti Jižní Asie a Předního východu. Doc. Dušan Deák (Katedra porovnávacej religionistiky FF UK v Bratislavě) přednesl příspěvek na téma „Fakír na zlatom tróne a monologické dialógy priaznivcov štandardizovaných náboženských kolektívov“. Jednalo se o historickou sondu do procesu sakralizace jednoho z nejpopulárnějších světců současné Indie Sáí Báby ze Širdí. Následovala zajímavá diskuze mezi účastníky konference. Dr. Christopher Helton pokračoval referátem na téma „Agehananda Bharati and the Hindu-Muslim Interface“. Sekci uzavřel Mgr. Ehsan Arzroomchilar (Kfi TF JU) s příspěvkem „Approaches to Islam in the Contemporary Iran“. Představil hlavní íránské intelektuální proudy a jejich pohledy na islám v současné době. Mezi posluchači se objevilo se hned několik pozitivních ohlasů.

Poslední dopolední sekce se nesla v politologickém duchu a zaměřila se na aktuální témata. Doc. Marek Čejka (Ústav teritoriálních studií FRRMS MENDELU) shrnul klíčové momenty izraelsko-palestinského konfliktu v roce 2020. Podařilo se mu celou problematiku představit z širšího kontextu arabského světa. Dr. Josef Kraus (Katedra politologie FSS MU) poukázal na omezení náboženských aktivit v Íránu jako prevence šíření nákazy COVID19 a reakce šíitského kléru. Příspěvek dr. Tomáše Šmída, Ph.D. (Academia Rerum Civilium – VŠPSV; Ambis – VŠ), který naznačil dynamiku vývoje džihádistického salafismu na Severním Kavkaze, bude publikován.

V poslední páteční sekci se Mgr. Tadeáš Vala (Katedra filosofie a religionistiky FF UPa; Katedra politologie FF UHK) zaměřil na muslimský pogrom granadských židů provedený roku 1066 a jeho interpretaci autory prosazujícími teorii convivencie. Mgr. Karel Pikeš (Katedra religionistiky FF UPa) se věnoval orientalistickému přístupu k súfismu. Stejně jako v minulém roce i letos následovala zajímavá diskuze. Poslední referát přednesl jeho katedrový kolega Mgr. Ivo Mach, který prezentoval pohled jezuitského kněze Paola Dall´Oglio na syrskou revoluci a z ní vycházející válečný konflikt.

Přednášející mají možnost upravit své texty do podoby časopiseckých studií, které projdou tradičním recenzním řízením. Rádi bychom poděkovali vedení TF JU za veškerou podporu, která napomohla k úspěšnému průběhu odborného setkání. 

Za pořadatele Mgr. Martin Klapetek (Kfi TF JU)

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář