Teror na Sinaji si vyžádal už 305 obětí

JERUZALÉM/KÁHIRA – Počet obětí pátečního bomového útoku na mešitu na severu Sinaje se vyšplhal během soboty 25. listopadu na 305 životů. Po nejkrvavějším útoku v historii moderního Egypta vyhlásila země třídenní smutek.

Ještě v pátek vyjádřili solidaritu se svým jižním sousedem izraelští ministři. Ministr dopravy Jisrael Katz (Likud) nabídl rodinám obětí kondolence a napsal, že „židovský stát stojí bok po boku s Egyptem a dalšími zeměmi v regionu a v mezinárodním společenství ve válce proti radikálnímu islamistickému teroru.“ Ve svém hebrejském tweetu dále napsal: „Radikální islám míří na každého a vraždí také muslimy. Je načase utvořit regionální frontu proti íránskému šíitskému terorismu a sunitskému teroru Islámského státu.“

Útok odoudilo rovněž množství mezinárodních lídrů, včetně prezidenta USA. V sobotu se k nim na Blízkém východě přidali i teroristické militantní skupiny Hamás a Hizballáh. Šíitský v Libanonu usazený Hizballáh, kterého převážně sunitský Egypt v roce 2009 obvinil, že se snaží pašovat zbraně do Gazy, pronesl: „Hizballáh silně odsuzuje brutální zločin, který zasáhl mešitu. Tento útok je výsledkem wahábistického extremismu a taktického uvažování.“ Wahábismus je radikální odnoží sunitského islámu.

Reklama

 

Hamás, sunitská palestinská organizace, kterou egyptský soud roku 2014 v zemi zakázal a označil ji jako teroristickou, ve svém odsouzení útoku v sinajské mešitě sdělila: „Tento útok překračuje veškeré posvátné a humanitární principy.“

K samotnému útoku v Bir al-Abdu se bezprostředně poté nikdo nepřihlásil. V posledních letech však zabila stovky egyptských vojáků, policistů i civilistů v provincii Severní Sinaje egyptská skupina spřízněná s ISIS. Džihádisté na Sinaji rovněž útočí na křesťany, vyznavače súfismu a místní sunitské beduíny, které podezřívají ze spolupráce s armádou. Vůdce beduínské skupiny, která na Sinaji s ISIS bojuje, sdělil AFP, že mešita byla známá jako místo, kde se scházejí věřící vyznávající súfismus, mystickou tolerantní formu islámu, na níž ISIShledí jako na herezi.

 

Zdroj: ztis.cz  Foto: screenshot youtube.com FRANCE 24

Kategorie: Zahraničí

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář