Texaský megasbor kvůli rasovým sporům opouští baptistickou denominaci

Houston – Pastor, který usiloval o doktorát na Southwestern Theological Baptist Seminary ve Fort Worth v Texasu, oznámil, že odstupuje od svého studijního programu a přerušuje členství svého megasboru v baptistické denominaci (SBC). Důvodem je nedávné prohlášení několika teologů z daného semináře o teorii, která se týká rasových problémů v americké společnosti a v angličtině je známá pod názvem critical race theory.  

Krok reverenda Ralpha D. Westa z Houstonu je reakcí na prohlášení prezidentů šesti seminářů patřících Jižním baptistům, kteří jsou všichni bílé rasy. Prezidenti ve svém stanovisku uvádějí, že rasová teorie je „nekompatibilní“ s centrálním učením této největší americké protestantské denominace čítající kolem 15 milionů členů.

Podle Religion News Service se afroamerický pastor řadí k dalším kritikům.  Ve svém komentáři pro The Baptist Standard West píše: „V této době se tito muži rozhodli kritizovat rámec, který poukazuje na pravdu, kterou nelze popřít. Americká historie byla poznamenána rasismem.“ Národní afroamerické společenství, které zastupuje afroamerické křesťany patřící k Jižním baptistům také kritizovalo postoj teologů a označilo ho za necitlivý vůči menšině s černou pletí.

Další kritikové poukazovali na fakt, že evangelikální denominace založená v roce 1845 měla ve svém středu křesťany, kteří věřili, že misionáři mohou vlastnit otroky. Podle nich se Jižní baptisté stále dostatečné nevypořádali se svou minulostí.

RNS připomíná, že církev se v roce 1995 formálně omluvila za otroctví a ze svého postoje činila také pokání. Odpůrci rasové teorie odmítli myšlenku systémového rasismu a kriticky vnímají také hnutí Black Lives Matter.

West uvedl, že zatímco nadále udržuje vztah s Baylor University, která není přidružená k SBC, opouští Southwestern Seminary a přerušil jakýkoli vztah mezi svým sborem a denominací.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 17. ledna 2021 Foto: CC Search – reverend Ralph D. West

Tags: ,,

2 Komentáře

  1. Moc tomu nerozumím. Jde o to, že tito vůdcové odmítají teorii o možnosti existence systémového rasizmu? Věděl byste někdo?

    Odpověď
    • Moc jasné to není, já tomu rozumím tak, že obě strany uznávají, že rasismus je špatný, ale liší se v tom, kde ho hledat, jedna strana ho vidí jako něco, co je zabetonované ve společenském systému, druhá to tak nevidí.

      Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář