Tibetský mnich se upálil na protest proti politice Pekingu

Peking – V jihozápadní Číně se upálil buddhistický mnich na protest proti politice, kterou Peking uplatňuje v Tibetu. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na tibetské organizace pro lidská práva.

Třiašedesátiletý muž jménem Tenga se zapálil v neděli v západočínské provincii S‘-čchuan v oblasti, která je obývána početnou tibetskou menšinou a kde se již o sebeupálení letos pokusili jiní dva lidé, sdělila organizace Free Tibet sídlící v Británii.

Reklama

 

Další organizace International Campaign for Tibet (ITC) zveřejnila minutový videozáznam, na němž je vidět muže ležícího v plamenech na zemi, kterého míjejí kolemjdoucí. Nakonec k němu přijdou uniformovaní příslušníci bezpečnostních složek a udusí oheň dekami a hasicím přístrojem.

Organizace ITC uvedla, že hořící mnich křičel: „Chceme svobodný Tibet!“. Podle zmíněných dvou organizací se jedná letos o pátého Tibeťana, který tímto způsobem vyjádřil protest proti potlačování náboženství a kultury Tibeťanů či žádal návrat tibetského duchovního vůdce dalajlamy z indického exilu, kam uprchl v roce 1959.

Od roku 2009 bylo takovýchto pokusů zaznamenáno nejméně 150. Většina z nich skončila smrtí.

 

Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons

 

Kategorie: Politika

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář