Ticho za Jana Palacha

Komponovaný hudební pořad Bohdana a Jany Mikoláškových připravený v památníku Jana Palacha v jeho rodném domě ve Všetatech uvede ČT Art v pondělí 17. ledna od 21.05 hod.

Unikátní pořad České televize, připravený pro program ČT Art na 17.leden, 21.05, je záznamem nového provedení hudebního díla, které původně Bohdan a Jana Mikoláškovi připravili pro 50. výročí sebeoběti Jana Palacha do kostela U Martina ve Zdi.

Ač se spolu s Bohdanem, zpěváky a hudebníky tentokrát ocitneme v nové budově památníku Jana Palacha v jeho rodných Všetatech, nebudeme svědky piedestalové hudební tryzny. Nedovoluje to forma pozoruhodného setkání písničkáře se symfonickým orchestrem, kde je možný patos klasických kusů jako Requiem, Dies irae či Agnus Dei, vždy konfrontován s někdy hravým, jindy provokativním až drze tázavým projevem folkového zpěváka, který nezapomíná, že hrát si s citečky, doprovázejícími naše vzpomínání na minulé události, znamená častokrát minout se s jejich pravým poselstvím.

Od samého počátku bude každému z nás jasné, že tahle hudba vytryskla z drsně osobní zkušenosti autora s atmosférou šokované české společnosti ledna 1969. Rodila se někde po cestě ze ztichlého Václavského náměstí na vysokoškolskou kolej, kde dostala základní krystalizační bod v písni Ticho, písni, která zcela změnila život manželů Mikoláškových v jejich odchodu do dlouholetého švýcarského exilu.

Ticho, které není jen opakem hluku, nýbrž chce být prostorem usebrání, kde na sebe necháme dopadnout i těžké otázky a otazníky, se prolíná celým dílem a znovu a znovu nás konfrontuje s otázkou smyslu oběti, toho vykročení z prostoru sebeobhajující sebelásky do vydanosti života s druhými tady a teď.

To vše umocněno ostrými hranami skvěle zvládnutého památníku, do něhož zvenčí drsně vpadává symbolický klín totalitní ideologie, nárokující si moc nad jednotlivým lidským osudem. A je možná kouzlem nechtěného, že prochází celým orchestrem až k ke stěně přilepenému písničkáři, který se spolu s biblí ptá: kde se to touláš člověče? Kolik živých musí umřít, abys ty, mrtvý, obživnul?

Jan Palach a jeho čin může být nahlížen z mnoha různých úhlů, ale ten, který svým důrazem na nutnost osobní odpovědi a pečlivou hudební řečí nastoluje svým dílem Bohdan Mikolášek, určitě patří k těm nejpodstatnějším. Bylo by škoda nechat si tuto událost ujít.

Pořad Ticho za Jana Palacha sledujte 17. ledna od 21.05 na ČT Art (nebo v iVysílání ČT).

Text: Michael Otřísal Zdroj: e-cirkev.cz Foto: Wikipedie – Jan Palach

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář