Tisíce křesťanských poutníků dorazily na oslavy Vánoc do Betléma

Betlém – Tisíce křesťanských poutníků v úterý dorazily do palestinského Betléma na okupovaném Západním břehu Jordánu, který je podle Bible místem narození Ježíše Krista. Informovala o tom agentura AP. Vánoční oslavy vyvrcholily půlnoční mší v betlémské bazilice Narození Páně.

Desítky Palestinců i turistů zaplnily náměstí Jesliček před bazilikou Narození Páně. Ta byla postavena v místě, kde podle tradice Marie porodila malého Ježíška. Oslavy zahájil průvod skautů za zvuků píšťal, bubnů a dud. Jde o pozůstatek po Británii, která Palestinu do roku 1948 spravovala.

Do Betléma dorazil i arcibiskup Pierbattista Pizzaballa, římskokatolický administrátor jeruzalémského patriarchátu, který bude sloužit půlnoční mši. Na palestinské území se dostal z Jeruzaléma přes kontrolní stanoviště izraelské armády. V Betlémě ho přivítali významní zástupci tamní křesťanské komunity.

Betlém je závislý na příjmech z cestovního ruchu a místní doufají, že letošní svátky by pro ně mohly být nejlepší za posledních 20 let, uvedla nedávno agentura Reuters. Podle palestinských úřadů bude o Vánocích v Betlémě přespávat nejméně 15.000 poutníků. „Všechny hotely ve městě jsou dneska plné,“ uvedla palestinská ministryně turismu a památek Rula Maajahová.

Izraelské úřady zatím vydaly povolení méně než polovině křesťanů žijících v Pásmu Gazy, kteří chtějí o vánočních svátcích navštívi Jeruzalém a Betlém. Informovali o tom dnes palestinští představitelé.

„Dávají povolení starším lidem, nikoli mladým,“ citovala agentura Reuters 62letou křesťanku, která do Betléma mířila spolu s manželem. „Můj syn, dcera i snacha povolení nedostali. Jsou doma naštvaní,“ dodala.

V dvoumilionovém palestinském Pásmu Gazy žije zhruba 1000 vyznavačů křesťanství. Území je pod izraelskou blokádou a mluvčí izraelského úřadu, který zajišťuje vojenskou spolupráci s Palestinci, nejprve oznámil, že křesťané z Pásma Gazy budou moci přes Izrael vycestovat do ciziny, ale povolení k návštěvě Západního břehu Jordánu ani Jeruzaléma nedostanou.

Představitelé křesťanské komunity v Jeruzalémě zákaz tehdy odsoudili a vyzvali izraelské úřady, aby rozhodnutí přehodnotily.

O víkendu nakonec izraelský úřad COGAT, který koordinuje izraelské aktivity na palestinských územích, na twitteru oznámil, že v době vánočních svátků cesty na Západní břeh Jordánu a do Jeruzaléma křesťanům z Gazy umožní.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

 

Autor: ČTK  Datum: 25. prosince 2019  Foto: Wikipedie – Betlehém

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář