Tisíce lidí začaly již za tmy přicházet do Vatikánu na pohřeb Benedikta XVI.

Vatikán – Tisíce lidí začaly již za tmy přicházet na Svatopetrské náměstí, kde se dnes uskuteční pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI. První příchozí dorazili do Vatikánu již kolem čtvrté hodiny ráno, napsala agentura Reuters. Pohřeb začne v 9:30 a povede jej nynější papež František. Očekává se účast asi 70.000 lidí, včetně delegací ze zahraničí. Česko bude zastupovat premiér Petr Fiala.

Zatímco Vatikán i italskou metropoli zahalila hustá mlha, první věřící začali ještě před úsvitem procházet bezpečnostními kontrolami. Byli mezi nimi i němečtí věřící v tradičních bavorských krojích, kteří nesli vlajky regionu, ve kterém se Benedikt v Německu narodil.

SOUVISEJÍCÍ – Benediktova smrt otevírá cestu k odstoupení papeže Františka

Ačkoliv Benedikt XVI., občanským jménem Joseph Ratzinger, nezemřel za pontifikátu, protože v roce 2013 ze zdravotních důvodů rezignoval, bude jeho pohřeb v mnohém podobný pohřbům hlav katolické církve.

Jeho tělo bylo ve středu večer uloženo do rakve z cypřišového dřeva, která bude před obřadem přemístěna před baziliku před provizorní oltář. Zádušní mše, která bude až na některé pasáže sloužena v latině, by měla skončit v 11:00. Poté bude rakev vložena do zinkového pouzdra a následně do další dřevěné rakve. Pak bude emeritní papež pohřben do hrobky v kryptě pod Svatopetrskou bazilikou.

„I když jsme byli ještě děti, když byl papežem, zanechal po sobě stopu,“ řekl Reuters 24letý Španěl Xavier Mora, který v Římě studuje na kněze. Na náměstí přišel společně s dalšími dvěma bohoslovci. „Tři roky jsme studovali jeho teologii, a i když jsme ho osobně neznali, chováme k němu velkou náklonnost a úctu,“ dodal.

Na spořádaný průběh pohřbu budou kromě uniformované i neuniformované policie dohlížet příslušníci polovojenské policie a také na 500 dobrovolníků civilní ochrany, kteří budou mít za úkol především poskytovat informace.

Benedikt zemřel v sobotu ve věku 95 let ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. V čele katolické církve stál v letech 2005 až 2013, kdy odstoupil ze zdravotních důvodů. Stal se prvním papežem po zhruba 600 letech, který tak učinil. Jeho tělo bylo tři dny vystaveno ve Svatopetrské bazilice, kde se s ním přišlo rozloučit téměř 200.000 lidí, uvedl Vatikán.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Benedikt XVI.

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář