Tisíce mladých lidí se zúčastní setkání Taize v Rize

 

Na konci roku se v Rize uskuteční 39. evropské setkání mladých organizované ekumenickou komunitou Taizé. Setkání se zde bude konat na pozvání zástupců místních církví – arcibiskupů katolické, luteránské a baptistické církve i pravoslavného metropolity. Po dobu pěti dnů budou účastníky hostit místní křesťanská společenství a lotyšské rodiny. Součástí programu jsou pravidelné společné modlitby, ke kterým se 3x denně budou scházet v místních kostelích a chrámech. Setkání nabízí příležitost ke sdílení ve skupinkách i workshopy a přednášky odborníků z různých odvětví z Lotyšska i zahraničí. S přípravou na místě pomáhá mezinárodní tým dobrovolníků z 12 zemí, včetně Česka a Slovenska.

Taizé je ekumenická mezinárodní komunita, ve které spolu žije přes sto řeholních bratrů pocházejících z různých národností i církevních tradic. Každoročně malou francouzskou vesničku Taizé, kde bratři žijí, navštíví desetitisíce mladých lidí z celého světa, kteří zde mohou načerpat novou energii, objevit, co je v jejich životě důležité, a prožít radost z prostého společenství. Evropské setkání je možnost zažít toto společenství i v podmínkách, v jakých dnes žije mnoho mladých lidí: ve velkém městě.

V Setkání ponese v současné obtížné situaci, ve které se Evropa nachází, poselství pokoje a smíření. Toto jsou některé z hlavních aspektů setkání:

# MLADÍ. Účastníci ve věku 17–35 let společně stráví netradiční konec roku – v modlitbě, setkávání, sdílení a vzájemné solidaritě.

# MĚSTO. Po třicáté deváté se evropské setkání odehraje v jednom z význačných evropských měst. Riga letos stane po boku Valencie, Říma, Berlína, Bruselu, Lisabonu, Paříže a spousty dalších měst, která v minulosti setkání hostila. Před dvěma lety se evropského setkání mladých v Praze zúčastnilo téměř 30 tisíc mladých!

# EVROPA. Vzhledem k napjaté situaci, které Evropa v současnosti čelí, bude mít přítomnost tisíců mladých lidí z Ukrajiny, Běloruska a Ruska zvláštní důležitost. Letošní setkání se bude konat na dosud nejvýchodnějším místě! Bude to poprvé na území bývalého Sovětského svazu.

# POHOSTINNOST. Většina účastníků bude přivítána v lotyšských domácnostech. Více než 100 místních křesťanských společenství se aktivně připravuje na přijetí mladých poutníků.

# VÍRA. Mladí poutníci se po příkladu lotyšských svědků evangelia vydají k pramenům víry. Budou také rozjímat nad poselstvím bratra Aloise, představeného komunity Taizé, které je inspirováno letošním setkáním mladých v africkém Beninu a zamýšlí se nad prostotou.

# JEDNOTA. K pozvání uspořádat setkání v Rize připojili svůj podpis luteránský arcibiskup, katolický arcibiskup, metropolita pravoslavných a biskup baptistických církví. V Rize se setkají mladí různých církví, včetně účastníků ortodoxních církví Ruska, Ukrajiny a Běloruska.

# WORKSHOPY. Součástí programu budou desítky workshopů a přednášek význačných odborníků z Lotyšska i zahraničí.

 

PRAKTICKĚ INFORMACE

ČSAD Tišnov. Autobus vyjíždí 27. 12. v 10:00 z Prahy a pokračuje: Brno v 13:00, Olomouc v 14:30, Ostrava v 16:00. Příjezd do Rigy je naplánován na 28. 12. kolem 10. hodiny dopoledne. Společný odjezd z Rigy je 1. 1. 2017 v 16:00, návrat do ČR 2. 1. v odpoledních hodinách. Kompletní informace o dopravě i výši cestovného naleznete na zde

# HLEDÁME DOBROVOLNÍKY! Hledáme dobrovolníky, kteří by byli ochotni přijet do Rigy už 26. 12. a pomoct s posledními přípravami. Nabídku zvýhodněných zpátečních letenek naleznete na těchto stránkách

# SLEDUJTE NÁS! Chcete vědět víc? Sledujte přípravy na Facebooku: Taizé Rīga. Facebooková stránka české výpravy se pak jmenuje Evropské setkání mladých Taizé Riga 2016 česká výprava.

# SDÍLEJ! Můžeš sdílet se svými přáteli skupinu na facebooku, nebo přeposlat tuto pozvánku? Moc nám tím pomůžeš!

# KONTAKT. V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte českého dobrovolníka na: petr@taizeriga.lv nebo volejte na: + 420 776 732 213.

 

Zdroj: Tisková zpráva setkání
Foto: Wikimedia

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář