Tisícovka mládežníků z mnoha evropských zemí zaplnila Vsetín 

Vsetín – Minulý víkend proběhla ve Vsetíně dlouho očekávaná událost, kvůli které se do města sjela téměř tisícovka mladých lidí ze deseti různých, převážně evropských zemí. Konal se zde totiž festival Fusiondary International 2019, třídenní mezinárodní setkání pop-rockových pěveckých sborů mládeže Fusion.

První sbor Fusion byl založen před deseti lety v České republice a od té doby se projekt stačil rozšířit do dalších devíti evropských zemí. V několika dalších se jeho spuštění připravuje. Jen v Čechách a na Moravě momentálně působí čtrnáct Fusion sborů a celoročně jsou do jeho činnosti zapojeny stovky teenagerů. To vše napovídá, že jde o jedinečnou a zajímavou aktivitu, která má dnešní mládeži opravdu co nabídnout.

Mottem letošního ročníku festivalu Fusiondary bylo “Inspire”, čili “Inspiruj”, nebo také “Nech se inspirovat”. A organizátorům se skutečně podařilo připravit třídenní ohňostroj různorodých inspirativních přednášek, workshopů a seminářů, ale především neustále probíhajících koncertních vystoupení, na kterých představily svůj um všechny jednotlivé Fusion sbory, které se na festival z různých koutů Evropy sjely.

Každý, kdo měl možnost nahlédnout do sálu Kulturního domu musel ocenit, s jakým nasazením a na jak vysoké úrovni předvedli všichni vystupující své výkony. Také zázemí, které jim organzátoři poskytli, bylo na skutečně profesionální úrovni, od zvukové a světelné aparatury až po vynikající výkon týmu dobrovolníků, který pomáhal s hladkým průběhem celé akce. Na nemalé části programu se podíleli účastníci sami prostřednictvím neustálé se proměňujících “Inspirativních stanovišť”, na kterých jednotlivé sbory zábavným způsobem představovaly ostatním účastníkům svou kulturu a svá národní či místní specifika.

Pro obyvatelé Vsetína byl tou nejviditelnější částí festivalu úvodní “Průvod národů”, který se odehrál v pátek odpoledne v ulicích města. Ale také v průběhu dalších dnů, kdy už se většina programu přesunula do místního Kulturního domu, byli mladí lidé z Estonska, Lotyšska, Polska, Slovinska, Srbska, Rumunska, Ukrajiny, Slovenska, USA a samozřejmě také České republiky nepřehlédnutelným oživením v jindy poklidné víkendové atmosféře města.

Organizátoři z Křesťanské akademie mladých, z.s., která projekt Fusion v České republice zastřešuje, mohou být jistě spokojeni. Jejich snaha vytvořit pro mladé lidi prostor, ve kterém se propojí všechna jejich energie, talent a potenciál, jistě nevyšla naprázdno. Nezbývá neš přát všem zúčastněným, aby z množství inspirace, kterou si z festivalu odvážejí domů, vzešlo mnoho dobrého a zajímavého pro ně osobně i pro komunity, do kterých se vracejí.

Veškeré informace o projektu najdete na stránkách www.fusiondary.com a řadu fotoreportáží z dění festivalu také na facebookové stránce Fusiondary Festival.

 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář