Tomáš Halík vnímá, že v církvi začal proces uzdravení ze sexuálních skandálů

Praha – Tomáš Halík přirovnal skandály se sexuálním zneužíváním k rakovině a i díky třídennímu summitu ve Vatikánu zaměřeném k této problematice začal ozdravný proces v církvi.

Ve svém Velikonočním zamyšlení pro Rádio Proglas poznamenal, že část věřících vstupuje do období největších křesťanských svátků „zranění a otřesení,“ kvůli problémům vycházejícím na povrch. V této souvislosti však poznamenal, že je třeba čelit pravdě.

I když si je vědom, že za tři dny se nedá vyřešit tak závažný problém, ale na druhou stranu z Vatikánu „vyšel jasný signál“ a zároveň je to začátek „dlouhodobého procesu uzdravení.“ Upozornil, že v České republice prvotní impuls nedala sama církev, ale média, což vede k tomu, že se věřícím začínají „otevírat oči a probouzet svědomí.“

„Současná vlna odhalení začala asi před 20 lety, když Vídeňský arcibiskup kardinál Groer vášnivě kázal proti homosexuálům, vzpomněl si jeden z jeho posluchačů, že ho tento prelát kdysi sexuálně obtěžoval ve sprše,“ popsal Halík počátky procesů, které vedly k odhalení sexuálních skandálů i v jiných částech světa.

Zajímavou skutečností podle profesora Halíka je, že právě největší procento sexuálních predátorů bylo mezi nejkonzervativnějšími obhájci přísně tradiční morálky a varoval před fanatiky v církvi, kteří často něco takového v sobě skrývají.

K nejsilnějším zážitkům postního období před Velikonocemi bylo pro něj naslouchání příběhům několika obětí sexuálního zneužívání a zároveň meditace nad farizejstvím, proti kterému často vystupoval i Ježíš během své služby.

Papež František na závěr únorového čtyřdenního summitu o ochraně nezletilých ve Vatikánu označil duchovní zneužívající děti za satanův nástroj. Katolická církev bude podle něj tomuto jevu „s nejvyšší vážností“ čelit a děti ochrání. Slíbil, že církev nebude sexuální skandály zamlčovat, zastane se obětí a vyvine veškeré úsilí, aby byli pachatelé postaveni před soud.

Bezprecedentní summit se konal na pozadí skandálu se sexuálním zneužíváním mladistvých kněžími. Zúčastnilo se ho asi 190 nejvyšších církevních představitelů z různých zemí, včetně předsedy České biskupské konference (ČBK) kardinála Dominika Duky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: WIkimedia Commons – Tomáš Halík

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář