Transgenderové osoby lze pokřtít, pokud to nevyvolá pohoršení, uvedl Vatikán

Vatikán – Katolická církev připouští křest transgenderových osob, pokud to nezpůsobí veřejné pohoršení. Ve stanovisku to tvrdí Dikasterium pro nauku víry, které obvykle řeší otázky týkající se postoje katolické církve zaslané církevními činiteli. Dokument také vyjasňuje, že homosexuálové a transgenderové osoby mohou být svědky u církevního sňatku. Na otázku, zda lze pokřtít dítě, o které se starají lidé stejného pohlaví, Vatikán jasnou odpověď neposkytl.

Podle dokumentu transgenderové osoby, které Vatikán nazývá transsexuály, mohou být pokřtěny „za stejných podmínek jako další věřící, pokud nevzniknou situace, kdy hrozí veřejný skandál či ztráta orientace věřících“. Za jistých podmínek lze podle dokumentu připustit, aby transgenderové osoby byly kmotři u křtu, ačkoliv Vatikán v takových situacích doporučuje opatrnost.

SOUVISEJÍCÍ „Bůh nás miluje takové, jací jsme“: Papež František poslal transgenderové osobě poselství podpory

Vatikán také uvedl, že transgenderové osoby a homosexuálové mohou být svědky při církevním sňatku. U homosexuálů, kteří mají aktivní sexuální život, dikasterium nedoporučuje, aby se stali kmotři u křtu.

Na otázku, zda lze pokřtít dítě, které má homosexuální rodiče, Vatikán odpovídá méně jasně. Uvádí, že dítě lze pokřtít jen v případě, že existuje „podložená naděje, že bude vychováváno v katolické víře“.

Interpretaci dikasterium poskytlo pod vedením nového šéfa, argentinského kardinála Víctora Manuela Fernándeze. Ten je považován za blízkého spolupracovníka papeže Františka.

Otázky ohledně sexuálních menšin patří k těm, které mezi katolíky a církevními představiteli vyvolávají velké debaty. V několika projevech se papež František vyjádřil proti diskriminaci homosexuálů v církevním prostředí.

Dikasterium pro nauku víry, které je nástupce bývalé svaté inkvizice, běžně odpovídá na dotazy biskupů a dalších církevních hodnostářů ohledně postojů církve či obřadů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář