Tři kardinálové vyzývají biskupské konference přijmout uprchlíky z Řecka

Tři kardinálové ve společném dopise apelují za přemístění uprchlíků ze záchytných táborů na řeckém ostrově Lesbos prostřednictvím humanitárních koridorů do jednotlivých zemí Evropy. Kardinálové Hollerich, Czerny a Krajewski zaslali biskupským konferencím zemí Evropské unie spolu s listem i směrnice k proceduře přemístění uprchlíků a žadatelů o azyl. Pomáhat jim v tom bude Komunita sv. Egidia.

Zmíněný dopis adresováný všem biskupským konferencím Evropské unie podepsali kardinálové Jean-Claude Hollerich, předseda Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE), Michael Czerny, podtajemník Sekce pro migranty a uprchlíky dikasterie pro integrální lidský rozvoj a do třetice Konrad Krajewski, papežský almužník (představený Úřadu apoštolské charity).

V dopisu několikrát citují výzvy papeže Františka k pohostinnosti a milosrdenství vůči uprchlíkům. Zmiňují také úspěšné projekty přesunů uprchlíků prostřednictvím humanitárních koridorů do Říma i Lucemburku.

„Otevřela se cesta, která by mohla dodat naději přibližně 20 tisícům dospělých a přes 1100 nezletilých bez doprovodu, kteří zůstali zablokováni bez časového omezení v dočasných táborech a v nejistých strukturách byť již uvnitř Evropy, ale mimo evropskou společnost.

Tato cesta, ke které povzbudil Svatý otec, se pro celou církev stává kromě křesťanské povinnosti také upřímným pozváním vzbudit nové a evangelijní energie pohostinnosti v každé z členských zemí Evropské unie, v nichž by příslušné biskupské konference měli ve spolupráci s jednotlivými vládami dohodnout projekt humanitárního koridoru z Lesbosu a jiných řeckých přijímacích táborů.“

Kardinálové v dopisu dále uvádějí: „Dosavadní zkušenosti v některých zemích ukazují, že možnosti dobrého přijetí jsou větší, než bychom si mysleli: evropské rodiny přijali mnoho nezletilých, zatímco dospělých a rodin se ujali řeholní komunity, farnosti a ochotné místní rodiny.“

List tří kardinálů, datovaný 28. ledna, zveřejnily vatikánská média v den zahájení setkání biskupů z oblasti Středomoří v italském Bari (19. – 23. února 2020). Jeho součástí jsou směrnice na přesun uprchlíků, jejichž právním podkladem je čl. 17 Dublinské dohody (Dublinská regulace III. č. 604/2013).

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Zdroj: cirkev.cz  Datum: 21. února 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační uprchlíci ze Sýrie

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář