Trump podepsal, že USA uznávají Golany za izraelské. „Nic se nemění,“ uvedl generální tajemník OSN

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump podepsal dekret, v němž oficiálně uznává, že Golanské výšiny patří Izraeli. Stalo se tak v pondělí 25. března ve Washingtonu, za přítomnosti izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, kterého doma už 9. dubna čekají parlamentní volby.

Trump tak stvrdil své prohlášení, které učinil o čtyři dny dříve, že „nastal čas, aby USA uznala plnou izraelskou svrchovanost na Golanech“. Pro Izrael strategicky významnou oblast na hranici se Sýrií židovský stát obsadil v roce 1967 po tzv. šestidenní válce a roku 1981 ji proti rezoluci OSN anektoval. Tento krok mezinárodní komunita nikdy neuznala a Golany považuje za Izraelem okupované syrské území.

Syrský režim podle státní agentury SANA prohlásil, že americký krok je „bezostyšným útokem na svrchovanost a územní celistvost Sýrie“ a že oblast pokryje „všemi dostupnými prostředky“. Generální tajemník OSN Antonio Guterres uvedl, že „je jasné, že status Golanských výšin se nezměnil“.

V pondělí premiér Netanjahu ve Washingtonu novinářům řekl, že by se Izrael neměl Golanských výšin nikdy vzdát. „Vaše uznání přichází v dobu, kdy jsou pro naši bezpečnost Golany důležitější než kdy dříve,“ řekl na setkání Trumpovi. Měl přitom na mysli íránské vojenské síly v Sýrii, včetně teroristického hnutí Hizballáh. „Izrael Golanské výšiny čestně vyhrál v obranné válce a kořeny židovského lidu na Golanech sahají zpátky po tisíc let,“ dodal.

Území o rozloze asi 1200 km čtverečných je domovem asi 20 tisíc izraelských Židů, kteří žijí v přibližně 30 tisíc osídleních, kibucích a mošavech. Vedle toho zde žije i 20 tisíc Syřanů, v drtivé většině syrských drúzů, kteří po izraelském záboru Golanských výšin neuprchli, a alavitská menšina. Sýrie, která je technicky s Izraelem ve válečném stavu, několikrát deklarovala, že neuzavře s židovským státem mírovou dohodu, pokud se Izrael nestáhne z celého území Golan. Přímá mírová jednání vedená roku 2000 Spojenými státy neuspěla, a stejně tak i ta nepřímá vedená roku 2008 Tureckem.

 

Zddroj: Ztis.cz  Foto:  Amos Ben-Gershom (GPO)

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář