Trump podle izraelských médií přemístí ambasádu do Jeruzaléma už „v nadcházejících dnech“

Podle izraelských médií Donald Trump plánuje v brzké době přesunout americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Tímto vysoce kontroverzním krokem by oficiálně uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele.

Trump se svým viceprezidentem Mikem Pencem přemístění opakovaně sliboval. Podle izraelských médií by mělo oficiální oznámení Bílého domu přijít už v následujících dnech. Pence se nedávno vyjádřil, že prezident v současnosti aktivně uvažuje o přemístění a řeší se jen otázka „kdy a jak“.

„Prezident Donald Trump aktivně zvažuje, kdy a jak přesunout americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma,“ prohlásil Pence na oslavách osmdesátého výročí potvrzení vzniku státu Izrael Organizací spojených národů. Spojené státy, OSN a téměř všechny země na světě v současné době odmítají uznat Jeruzalém za hlavní izraelské město. Většina ambasád tak funguje v přímořském Tel Avivu. Podle mezinárodního konsenzu je východní Jeruzalém, který byl vojensky obsazen během šestidenní války a pak jednostranně anektován, okupovaným územím, stejně jako Západní břeh.

Reklama

 

V roce 1995 americký Kongres schválil zákon o jeruzalémské ambasádě, podle kterého měla být přesunuta z Tel Avivu do Jeruzaléma. Další prezidenti, jak republikáni, tak demokraté, však pravidelně každých šest měsíců tento krok oddalovali, protože Jeruzalém není považován za oficiální hlavní město.

I Trump v červnu navzdory svým slibům přemístění odložil, nicméně podle nepotvrzených zpráv se zdá, že by brzy mohl začít jednat. Před nedávnem americký velvyslanec v Izraeli David Friedman zopakoval svou víru, že Trump ambasádu opravdu přesune. „Není otázkou otázkou jestli, ale kdy,“ prohlásil Friedman. „Beru prezidenta za slovo a jsem odhodlaný udělat vše pro to, abych tento krok podpořil,“ dodal.

 

Zdroj: Christian Today  Foto: Wikimedia Commons

Kategorie: Politika

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář