Trump potvrdil svůj pro-life postoj zrušením financování potratových organizací

 

Prezident Donald Trump ukázal svůj pro-life postoj, když v první pracovní den v Bílém domě zavedl pravidlo „Mexico City policy“, které omezuje finanční prostředky na potraty po celém světě.

Trump podepsal nařízení blokující zahraniční pomoc nebo federální prostředky pro nevládní organizace, které poskytují nebo podporují potraty. Mezinárodní organizace pro plánované rodičovství (International Planned Parenthood) je jednou z organizací, které budou tímto nařízením ovlivněny.

I viceprezident Mike Pence je vyhraněným stoupencem protipotratové politiky.

Trumpovo rozhodnutí přišlo den po výročí rozhodnutí Nejvyššího soudu na legalizování potratů. V sobotu se stovky tisíc žen ve Spojených státech, v Londýně a na dalších místech ve světě připojily k protestnímu pochodu proti Trumpovi.

Nařízení Mexico City vzniklo r. 1984 na Mezinárodní konferenci OSN o populaci, kde bylo veřejně představeno republikánským prezidentem Ronaldem Reaganem. Usnesení bylo postupně přijato republikány a poté zrušeno demokraty, včetně Baracka Obamy  který ho v roce 2009 označil za „nerozvážné“.

Republikánský senátor Michael Burgess, předseda Zdravotního výboru senátu, uvedl pro The Hill, „Život je vzácný a svatý dar, musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom ho chránili.“

„Oceňuji krok Prezidenta Trumpa a těším se na společnou práci ve zlepšování pro-life politiky a ochranu peněz daňových poplatníků,“

Demokraté označili rozhodnutí jako  „nebezpečnou posedlost“ utlačující reprodukční práva.

Demokratická senátorka Jeanne Shaheen napadla tento krok a v prohlášení uvedla: „Prezident Trump obnovením tohoto pravidla ignoruje desítky let výzkumu, místo toho favorizuje ideologickou politiku vedenou proti ženám a rodinám.“

„I nadále budu stát proti prezidentovi Trumpovi a republikánskému vedení v Kongresu, kteří mají v úmyslu opět zkomplikovat přístup žen k reprodukční zdravotní péči,“ dodala.

 

Zdroj: Christian Today

Foto: Wikimedia commons

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář