Trump propagoval svobodu vyznání na akci, kde byla řeč o Ujgurech

New York – Americký prezident Donald Trump v pondělí na okraj jednání OSN vyzval k ukončení pronásledování na základě náboženského vyznání, a to na akci, kde se mluvilo o pošlapávání práv čínských menšinových Ujgurů Pekingem. Informovala o tom agentura Reuters. Trump se ve svém projevu nicméně konkrétně o Ujgurech nezmínil a slíbil darovat na ochranu svobody vyznání 25 milionů dolarů (asi 600 milionů korun).

„Jedním jasným hlasem dnes Spojené státy vyzývají země celého světa, aby ukončily náboženské pronásledování,“ řekl Trump, který z akce krátce na to odešel. Nevyslechl si tak řeč ženy z čínské provincie Sin-ťiang, jejíž otec skončil v jednom z internačních táborů pro Ujgury. „Peking se domnívá, že islám je nemoc, která se dá vyléčit tvrdou rukou,“ řekla Jewher Ilhamová.

Čínu nicméně ve svém vystoupení kritizoval viceprezident Mike Pence. „Čínská komunistická strana zatkla křesťanské pastory, zakázala prodej bible, zničila kostely a uvěznila více než milion Ujgurů,“ řekl.

Náměstek amerického ministra zahraničí John Sullivan bude v úterý hostit akci, kde bude náboženská svoboda muslimských Ujgurů hlavním tématem. Podle něj je třeba, aby Čína ukončila „kruté, nehumánní a ponižující zacházení s obyvateli Sin-ťiangu“. Agentura Reuters ale poznamenala, že zatím není jasné, kolik zemí Sullivanovo pozvání přijme, protože jím budou riskovat hněvivou reakci Pekingu.

Autor: ČTK  Datum: 24. září 2019  Foto: screenshot YouTube – Donald Trump

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář